Correll_Dohlmann

Anna Sophie NielsenAge: 13 months18901891

Name
Anna Sophie Nielsen
Birth October 7, 1890 45 34
Alias
Ane Sofie Nielsen

Christening November 30, 1890 (Age 54 days)
Death of a sisterMaren Chatrine Nielsen
April 11, 1891 (Age 6 months)
Burial of a sisterMaren Chatrine Nielsen
April 16, 1891 (Age 6 months)
Death November 10, 1891 (Age 13 months)
Burial November 15, 1891 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 8, 1878Ulse kirke, Fakse herred
elder sister
2 years
elder brother
2 years
elder sister
2 years
elder sister
21 months
elder brother
Hans Peder Nielsen
Birth: November 15, 1886 41 30Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
Death: March 28, 1888Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
2 years
elder sister
Maren Chatrine Nielsen
Birth: November 4, 1888 43 32Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
Death: April 11, 1891Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
23 months
herself
Anna Sophie Nielsen
Birth: October 7, 1890 45 34Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
Death: November 10, 1891Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred
23 months
younger sister
3 years
younger sister
3 years
younger brother

Shared note
ID 224-1a4b1f7: Anna Sophie Nielsen alias Ane Sofie Nielsen Født: 07-10-1890 i Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred og døbt 30-11-1890 i Ulse kirke - datter af husmand Lars Nielsen og (ID 224-1a4b1f) hustru Ane Lisbeth Jensen, 34 år, Olstrup. Kilde: KB-opslag 29, nr. 5. Ulse sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1883-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158172#158172,26561338 Død 10-11-1891: Ane Sofie Nielsen dør 10-11-1891 i Olstrup, Ulse sogn, Fakse herred, 13 mdr. gl., og bliver begravet 15-11-1891 på Ulse sogns kirkegård, Fakse herred. Husmand Lars Nielsens barn af Olstrup. Kilde: KB-opslag 70, nr. 10. Ulse sogn. Fakse herred. Præstø amt. K.M. År 1883-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158172#158172,26561379