Correll_Dohlmann

Emil Saltoft1892

Name
Emil Saltoft
Birth March 26, 1892 23 29
Alias
Emil Saltoft Pedersen

Christening June 6, 1892 (Age 2 months)
Birth of a sisterJohanne Elisabeth Petersen
September 29, 1893 (Age 18 months)
Occupation
Fiskeeksportør

Christening of a sisterJohanne Elisabeth Petersen
November 26, 1893 (Age 20 months)
Birth of a brotherHans Kristian Pedersen
February 15, 1897 (Age 4 years)
Christening of a brotherHans Kristian Pedersen
April 15, 1897 (Age 5 years)
Death of a maternal grandfatherJens Saltofte
November 5, 1897 (Age 5 years)
Death of a fatherFrits Valdemar Petersen
May 17, 1922 (Age 30 years)
Death of a motherAne Marie Jensen
January 6, 1939 (Age 46 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 16, 1889Terslev kirke, Ringsted herred
2 months
elder sister
2 years
himself
18 months
younger sister
3 years
younger brother

Shared note
ID 224-1a4b1i2: Emil Saltoft Oprindelig dønt Emil Saltoft Pedersen (slettet Pedersen if. skr. fra Overpr. den 18-02-1954, j.nr. A.J. 3786/54) Født: 26-03-1892 på Hastrup Mark, Terslev sogn og døbt 06-06-1892 i Terslev kirke, Ringsted herred - søn af indsidder Frits Valdemar Pedersen og (ID 224-1a4b1i) hustru Ane Marie Jensen, 29 år gl., på Hastrup Mark i Terslev sogn, Ringsted herred. Pige Sofie Jensen (Saltoft) af Kværrede bar barnet. Faddere: Ungkarlene Peder Jensen (Saltofte) - barnets morbror, Kværrede og Vilhelm Pedersen (barnets onkel - alias Lars Christian Vilhelm Pedersen), samme sted, samt husmand Hans Christian Pedersen af Tureby (barnets farfar). Anmærkning: Moderen indledes ikke. Kilde: KB-opslag 2, nr. 4. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1892-1906. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157438#157438,26412362 Erhverv: Fodermester i Herfølge i 1916. Fiskeeksportør Gift 02-10-1957 på Københavns Rådhus: Emil Saltoft (slettet Pedersen og beholdt navnet Saltoft som slægtsnavn if. skr. fra Overpr. den 18-02-1954, j.nr. A.J. 3786/54) gifter sig med Else Dagny Hansen (der tager navneforandring til Fogelstrøm den 05-11-1971: Slettet Hansen/Saltoft og tilføjet: Fogelstrøm). Kilde: Datteren Marit Dorthe Augusta Saltoft Fogelstrøm's fødselsregistrering. Andre børn og et tidligere ægteskab: Se hjemmesiden: Stoltze & Saltoft https://www.stoltze-saltoft.dk/getperson.php?personID=I500677&tree=1 https://www.stoltze-saltoft.dk/getperson.php?personID=I4432&tree=1 Folketællinger: FT-1901: Sorø, Ringsted, Teestrup, Skuderløse, 47, 1, - Ejer: P. Christoffersen Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D6491, løbenr. 981, hovedliste: Frits Valdemar Petersen, 18680927, G, Husfader, Arbejdsmand, Tureby, tilflyttet kommunen i 1900, gift i 1889. 4 levende børn og ingen døde i ægteskabet ID 224-1a4b1i: Anne Marie Petersen, 18630307, G, Husmoder, Terslev, tilflyttet kommunen i 1900, gift i 1889. 4 levende børn og ingen døde i ægteskabet >> ID 224-1a4b1i2: Emil Saltoft Petersen, 18920326, U, Barn, Terslev ID 224-1a4b1i3: Johanne Elisabeth Petersen, 18930929, U, Barn, Terslev ID 224-1a4b1i4: Hans Chr Petersen, 18970215, U, Barn, Terslev FT-1906: Sorø, Ringsted, Teestrup, Skuderløse, matr. 36b: ID 224-1a4b1i: Anna Marie Jensen, f. 7. maj 1863, gift, husmor, Manden midlertidig ophold i Haslev >> ID 224-1a4b1i2: Emil Saltoft Petersen, f. 26. mar. 1892 i Hastrup, Terslev sogn, barn ID 224-1a4b1i3: Johanne Elisabet Petersen, f. 29. sep. 1899 i Hastrup, Terslev sogn, barn ID 224-1a4b1i4: Hans Christian Petersen, f. 15. feb. 1897 i Kværrede, Terslev sogn, barn Kilde: FT-opslag 78 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=11975#11975,365390 Tillægsliste - midlertidig fraværende: Frits Valdemar Petersen, f. 27-09-1868, gift, husfar, daglejer Kilde: FT-opslag 79 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=11975#11975,365391