Correll_Dohlmann

Anna Marie Jensen1895

Name
Anna Marie Jensen
Birth February 26, 1895 29 24
Alias
Anna Marie Kristiansen f. Jensen

Christening April 15, 1895 (Age 48 days)
Death of a paternal grandfatherJens Saltofte
November 5, 1897 (Age 2 years)
MarriageVilhelm KristiansenView this family
December 27, 1913 (Age 18 years)
Death of a fatherPeder Jensen
June 27, 1920 (Age 25 years)
Death of a motherCaroline Margrete Pedersen
after 1920 (Age 24 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: 1894
14 months
herself
Family with Vilhelm Kristiansen - View this family
husband
herself
Marriage: December 27, 1913Terslev kirke, Ringsted herred

Shared note
ID 224-1a4b1j1: Anna Marie Jensen alias Anna Marie Kristiansen f. Jensen Født: 26-02-1895 i Kværrede, Terslev sogn, Ringsted herred og døbt 15-04-1895 i Terslev kirke, Ringsted herred - datter af (ID 224-1a4b1j) husbestyrer Peder Jensen og hustru Karoline Margrethe Pedersen, 23 år, Kværrede. Faddere: Konen Emma Jensen, Kbh. Husmand Kristian Ludvig Jensen, Terslev Overdrev. Skrædder Jakob Andersen, Kværrede. Blikkenslager Peter Kristoffersen, Nidløse, Holmstrup sogn. Kilde: KB-opslag 71, nr. 3. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1892-1906. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157438#157438,26412431 Konfirmeret 18-04-1909 i Terslev kirke: Anna Marie Jensen, datter af husmand Peder Jensen og hustru Karoline Margrethe Pedersen, Terslev. Kilde: KB-opslag 180, nr. 4. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1906-1923. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157440#157440,26412844 Gift 27-12-1913: Ungkarl, smedesvend Vilhelm Kristiansen, Tureby, Tureby sogn, Fakse herred (f. 05-07-1888 samme steds, søn af smed Kristen Kristiansen og hustru Ane Marie f. Sørensen, Tureby) gifter sig 27-12-1913 i Terslev kirke, Ringsted herred med pige Ane (Anna) Marie Jensen, Kværrede, Terslev sogn (f. 26-02-1895 i Kværrede, Terslev sogn, Ringsted herred, datter af husmand Peder Jensen og hustru Karoline Margrethe Petersen, Kværrede). Vidner: Husmand Peder Jensen, Kværrede og smed Kristen Kristiansen, Tureby. Kilde: KB-opslag 225, nr. 14. Terslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1906-1923. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157440#157440,26412889