Correll_Dohlmann

Knud Claudi ClavsenAge: 25 years18871912

Name
Knud Claudi Clavsen
Birth January 27, 1887
Alias
Knud Claudi Klausen

Christening September 6, 1887 (Age 7 months)
Birth of a daughter
#1
Lilly Christine Clausen
September 1, 1908 (Age 21 years)
Occupation
Bagermester og konditor. Siden Ekstraarbejder ved Statsbanerne

Christening of a daughterLilly Christine Clausen
March 3, 1909 (Age 22 years)
Death April 24, 1912 (Age 25 years)
Burial April 28, 1912 (4 days after death)
Family with Anna Marie Nielsen - View this family
himself
wife
daughter
Lilly Christine Clausen
Birth: September 1, 1908 21 20Nansengade 5, Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: March 4, 1978Slagelse Sankt Mikkels sogn
son
Svend Aage Klausen

Shared note
Knud Claudi Clavsen alias Knud Claudi Klausen Født: 27-01-1887 i Ribe Sankt Katharine sogn og døbt 06-09-1887 i Ribe Sankt Katharine kirke (Sct. Catharinæ kirke). Søn af Bremsevogter Thyge Jørgensen Clavsen og hustru Ane Cathrine f. Jensen, af Ribe, 28 år gl. Kilde: KB-opslag 10, nr. 21, side 8. Ribe Sankt Katrine sogn. K.M. År 1886-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=167974#167974,28208991 Erhverv: Bagermester og konditor. Siden Ekstraarbejder ved Statsbanerne Gift: 06-10-1910: Ungkarl, bagermester og konditor, Knud Claudi Klausen på 23 år af Nakskov (f. 27-01-1887 i Ribe Sankt Katharine sogn og døbt 06-09-1887 i Sankt Katharine kirke, søn af pakmester i Ribe, Thyge Jørgensen og hustru Ane Kathrine f. Jensen) gifter sig 06-10-1910 i Slagelse Sankt Mikkels kirke med (ID 224-1a4b1l2) pige Anna Marie Nielsen på 22 år, af Slagelse, Sankt Mikkels bysogn (f. 03-06-1888 i Terslev sogn og døbt 29-07-1888 i Terslev kirke, datter af maler Christian Nielsen og hustru Anna Kirstine Jensen, Terslev). Vidner: Brudgommens far og brudens mor. Kilde: KB-opslag 225, nr. 57. Slagelse Sankt Mikkels sogn. K.M. År 1899-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156335#156335,26195932 Død: 24-04-1912: Knud Claudi Clausen dør 24-04-1912 på Næstved Sygehus, 25 år gl., og bliver begravet 28-04-1912 på Slagelse Sankt Mikkels kirkegård. Ekstraarbejder ved Statsbanerne. Gift med Anna Marie Nielsen. Sidste fælles bopæl: Næstved. Født 27-01-1887 i Ribe, søn af togfører Tyge Jørgensen Clausen og hustru Anna Catrine f. Jensen, i Skanderborg. Kilde: KB-opslag 20, side 19. Slagelse Sankt Mikkels sogn. K.M. År 1909-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156338#156338,26196653 2 børn i ægteskabet. Folketællinger: FT-1901: Ribe købstad, St. Nicolajgade, forhuset, st., matr. 521 - ejer: Pakmester Th. Clausen: Thyge Jørgensen Clausen, f. 20-04-1858 i Ribe, gift, husfar, jernbanepakmester, Statsbanen, gift i 1886, 4 levende børn Ane Kathrine Clausen, f. 09-11-1861 i Ribe, gift, husmor, gift i 1886, 4 levende børn Knud Claudi Clausen, f. 27-01-1887 i Ribe, ugift, barn Ebbe Jensen Clausen, f. 24-08-1889 i Ribe, ugift, barn Holger Clausen, f. 20-04-1891 i Ribe, ugift, barn Dorthea Ananie Clausen, f. 12-05-1896 i Ribe, ugift, barn Kilde: Husliste nr. 520, 4. Fjerding (kvarterets navn), lb-nr. 19 No.2 FT-1911: Maribo amt, Nakskov købstad, Søndergade 22, forhuset, 1. sal, matr. 28-29: Knud Claudi Clausen, f. 27-01-1887 i Ribe, FK, gift, husfar, bager ID 224-1a4b1l2: Anna Marie Clausen, f. 03-06-1888 i Terslev sogn, Sorø amt, FK, gift, husmor ID 224-1a4b1l2a: Lilly Kirstine Clausen, f. 01-09-1908 i Slagelse, ugift, FK, barn Hilmer Bernhard Jørgensen Vikke, f. 29-01-1896, ugift, baptist, lærling Marie Jensen, f. 02-01-1890 i Nakskov, FK, tjenestepige Kilde: Skema nr. 391 - FT-opslag 33 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=67091#67091,12690425 Børn: ID 224-1a4b1l2a: Lilly Kirstine Clausen Født: 01-09-1908, Nansengade 5, Slagelse - datter af (ID 224-1a4b1l2) hustru Anna Marie Nielsen, og udlagt barnefader Knud Claudi Klausen. Anm.: Moderen opholdt sig 10 mdr. før fødslen hos Beyer Okholm, Haslev, Død: 04-03-1978 i Slagelse, 69 år gl. Kilde - hjemmesiden: Stoltze & Saltoft https://www.stoltze-saltoft.dk/getperson.php?personID=I500879&tree=1 ID 224-1a4b1l2b: Svend Aage Klausen alias Svend Aage Clausen Født: 08-07-1911 på Brückersvej 10, Nakskov Sankt Nikolaj sogn og døbt 28-01-1912 i Vordingborg kirke - søn af bager Knud Claudi Klausen og (ID 224-1a4b1l2) hustru Anna Marie Nielsen, 23. år. Faddere: Togfører T. Clausen og hustru, samt forældrene - alle af Masnedsund, Vordingborg sogn. Bårse herred. Præstø amt. Forældrene viet 06-10-1910 i Slagelse Sankt Mikkels kirke. Kilde: KB-opslag 16, nr. 78. Nakskov Sankt Nikolaj sogn. K.M. År 1911-1917. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153925#153925,25657747 FT-1930 - 5. nov.: Sct. Pedersgade, Slagelse, Denmark ID 224-1a4b1l2: Anna Marie Clausen, f. 3. Juni 1888, husmor ID 224-1a4b1l2a: Lylly Kristine Clausen, f. 1. Sep 1908, datter ID 224-1a4b1l2b: Svend Aage Clausen, f. 8. Juli 1911, søn ID 224-1a4b1l: Ane Kirstine Nielsen (f. Jensen), f. 23-12-1866 i Terslev sogn, slægtning (mor til Anna Marie Clausen) Kilde: https://www.stoltze-saltoft.dk/getperson.php?personID=I500878&tree=1