Correll_Dohlmann

Oline Kristine Marie Karlsen1874

Name
Oline Kristine Marie Karlsen
Birth April 13, 1874
Alias
Oline Marie Kirstine Carlsen og Oline Kristine Marie Jensen f. Karlsen

Christening May 25, 1874 (Age 42 days)
MarriageHans Peder JensenView this family
April 25, 1900 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Ellen Oline Saltoft Jensen
December 21, 1905 (Age 31 years)
Christening of a daughterEllen Oline Saltoft Jensen
March 7, 1906 (Age 31 years)
Adoption of a daughterEllen Oline Saltoft Jensen
September 3, 1918 (Age 44 years)

Marriage of a childAlfred Ernst ChristiansenEllen Oline Saltoft JensenView this family
June 3, 1927 (Age 53 years)
Death

Family with Hans Peder Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: April 25, 1900Slagelse Sankt Peders kirke
6 years
daughter

Shared note
Oline Kristine Marie Karlsen alias Oline Marie Kirstine Carlsen og Oline Kristine Marie Jensen f. Karlsen Født: 13-04-1874 i Krummerup sogn, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt og døbt 25-05-1874 i Krummerup kirke, Sorø amt - datter af enke Karoline Karlsen (alias Caroline Christine Marie Carlsen), 35 år, Krummerup Fattighus. Udlagt barnefader, indsidder Rasmus Olsen af Krummerup Fattighus. Kilde: KB-opslag 60, nr. 10. Krummerup sogn. Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt. K.M. År 1870-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153065#153065,25495804 Gift 25-04-1900: Ungkarl Hans Peder Jensen af Slagelse Sankt Peders landsogn (f. 17-04-1875 i Ørslev sogn, konfirmeret s.e. påske 1889, søn af husejer Kristen Jensen og hustru Mette Kirstine Hansen af Kragerup) gifter sig 25-04-1900 i Slagelse Sankt Peders kirke med pige Oline Marie Kirstine Carlsen af Slagelse, f. 13-07-1874 (læs: 13-04-1874) i Krummerup sogn, konfirmeret 08-07-1888 i Krummerup kirke, datter af enken Caroline Carlsen og Rasmus Olesen af Krummerup. Vidner: Husejer Kristen Jensen af Kragerup, Ørslev sogn og forh. gårdejer Rasmus Carlsen, Landsgrav, Sankt Peders landsogn. Kilde: KB-opslag 38, nr. 2. Slagelse Sankt Peders sogn. K.M. År 1892-1906 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156378#156378,26205853 Folketællinger: FT-1901: Sorø amt, Slagelse Sankt Pedersgade, Kvisten, matr. 24D - husliste 466: Hans Peter Jensen, f. 17-04-1875 i Kragerup, Sjælland, tilflyttet i 1900, gift 25-04-1900, husfar, arbejdsmand, margarinefabrik >> Oline Marie Kristine Carlsen, f. 13-04-1874 i Krummerup, Sjælland, tilflyttet i 1900, gift 25-04-1900, husmor Kilde: FS FT-1906: Sorø amt, Slagelse Købstad, Lille Valbyvej, 1. sal, fam. nr. 2, matr. 23 ap Hans Peder Jensen, f. 17-04-1875, gift, husfar, arbejdsmand ved forskelligt >> Oline Kirstine Marie Jensen, f. 13-04-1874, gift, husmor Kilde. FT-opslag 3 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=14907#14907,530464 FT-1911: Slagelse Sankt Peders landsogn, Ny Holmstrup, matr. 7v, fam. nr. 37: Hans Peter Jensen, f. 11-04-1876, gift, margarinearbejder, margarinefabrik, Slagelse (læs: f. 17-04-1875) >> Oline Jensen, f. 08-09-1875, gift, husmor (læs: f. 13-04-1874) ID 224-1a4b1l3a: Ella, f. 06-05-1906, adoptivbarn (læs: f. 21-12-1905 - alias Ellen Oline Saltofte Hansen siden Jensen) Kilde: FT-opslag 158 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=64151#64151,12500769 FT-1916: Slagelse Sankt Peders landsogn, Ny Holmstrup, matr. 7v, fam. nr. 15: Hans Peter Jensen, f. 17-04-1875, gift, husfar, arbejdsmand, margarinefabrikken. >> Oline Kristine Marie Jensen, f. 13-04-1874, gift, husmor ID 224-1a4b1l3a: Ellen Oline Saltoft Jensen, f. 21-12-1906, barn (læs: f. 21-12-1905) Kilde: FT-opslag 102 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=71185#71185,12949628 FT-1921: Slagelse Sankt Peders landsogn, Ny Holmstrup, matr. 7v, fam. nr. 14: Hans Peter Jensen, f. 17-04-1875 i Ørslev sogn, gift, husfar, margarinearbejder, Slagelse Margarinefabrik, tilflyttet i 1907 >> Oline Jensen, f. 13-04-1874 i Krummerup sogn, gift, husmor, tilflyttet i 1907 ID 224-1a4b1l3a: Ellen Jensen, f. 21-12-1905 i Slagelse, barn, forhen barnepige, arbejdsløs, tilflyttet i 1907 Kilde: FT-opslag 136 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=79216#79216,13553211 FT-1925 - 5. nov.: Slagelse Sankt Peders landsogn, Ny Holmstrup, matr. 7v: Fam.nr. 19:- Hans Peter Jensen, f. 17-04-1875 i Kragevig sogn, (læs: Ørslev sogn), Holbæk amt, gift, husfar, smeltemester >> Oline Kristine Marie Jensen f. Carlsen, f. 13-04-1874 i Krummerup-Fuglebjerg sogn, Sorø amt, gift, husmor Fam.nr. 20:- ID 224-1a4b1l3a: Ellen Oline Saltoft Jensen, f. 21-12-1906 i Slagelse, ugift, datter https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=92124#92124,15302331 FT-1930 - 5. nov.: Slagelse Sankt Peders landsogn, Ny Holmstrup, matr. 7v: Hans Peder Jensen, f. 17-04-1875, Ørslev - Holbæk, gift i 1900, husfader, smeltemester, Slagelse Margarinefabrik, ingen børn i ægteskabet >> Oline Kristine Marie Jensen, f. 13-04-1874, Krummerup - Sorø, gift i 1900, husmor, ingen børn i ægteskabet Kilde: https://dis-danmark.dk/a_sub/kip/FTvis_FT.php?art=afsk&amt=23&herred=136&sogn=273&ft=2629