Correll_Dohlmann

Ignatius Franciscus Engelhard v. SeitzbergAge: 46 years16931739

Name
Ignatius Franciscus Engelhard v. Seitzberg
Birth about 1693 33

Alias
Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg

Birth of a brotherJohannes Christopher Erns v. Seitzberg
about 1694 (Age 12 months)

Death of a fatherJohann Engelhard Seiz v. Seitzberg
April 15, 1708 (Age 15 years)
MarriageMaria Catharina v. MoorView this family
about 1727 (Age 34 years)
Birth of a son
#1
Dreng Seitzberg
about 1728 (Age 35 years)

Occupation
tjener i kurprinsens fodregiment

Christening of a sonDreng Seitzberg
1728 (Age 35 years)
Birth of a son
#2
Simon Philip Nerius v. Seitzberg
April 19, 1733 (Age 40 years)
Christening of a sonSimon Philip Nerius v. Seitzberg
1733 (Age 40 years)
Death July 22, 1739 (Age 46 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
himself
2 years
younger brother
Father’s family with 1. fru_von Seitzberg - View this family
father
step-mother
Marriage:
half-sister
Family with Maria Catharina v. Moor - View this family
himself
wife
Marriage: about 1727St. Martin kirken i Arnberg
6 years
son
-4 years
son

Shared note
Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg Født: ca. 1693 - søn af Johann Engelhard Seiz von Seitzberg og Magdalena Felicitas von Rosa. Erhverv: Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg lader sig hverve til feltmarskal marquis von Maffeis infanteriregiment der har flere kompagnier i garnisonen i Amberg. Efter feltmarskal von Maffeis død i 1730 flytter de til garnisonen i Straubing. Efter 1728 er Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg tjener i kurprinsens fodregiment i garnison i Straubing. Gift ca. 1727: i St. Martin kirken i Arnberg: Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg gifter sig med Maria Catharina von Moor - datter af Franz Christopher von Moor, bayersk råd i Amberg. Kilde: Ud fra 1. søns dåb. Død 22-07-1739: Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg dør 22-07-1739 ved slaget mellem Belgrad og Peterwardein der fandt sted den 22-07-1739 ved Grocka syd for Belgrad. Børn: Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg og Maria Catharina von Moor får sammen 2 sønner: Dreng von Seitzberg - ukendt fornavn Døbt i 1728 i St. Martin kirken i Amberg - søn af Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg og Maria Catharina von Moor. Simon Philip Nerius von Seitzberg Født: 19-04-1733 i Straubing, Bayern og døbt i St. Jacobskirken i Straubing, Bayern - søn af Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg og Maria Catharina von Moor.