Correll_Dohlmann

Poul Rudolph Walther BorngräberAge: 20 months18921893

Name
Poul Rudolph Walther Borngräber
Birth January 11, 1892 25 32
Alias
Poul Rudolf Walther Borngräber

Christening April 17, 1892 (Age 3 months)
Birth of a brotherGustav Albert Rudolf Borngräber
April 16, 1893 (Age 15 months)
Death of a brotherGustav Albert Rudolf Borngräber
August 16, 1893 (Age 19 months)
Burial of a brotherGustav Albert Rudolf Borngräber
August 20, 1893 (Age 19 months)
Death September 20, 1893 (Age 20 months)
Burial September 24, 1893 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1886
15 months
elder sister
21 months
elder brother
23 months
elder sister
15 months
himself
Poul Rudolph Walther Borngräber
Birth: January 11, 1892 25 32Brede, Kgs. Lyngby sogn
Death: September 20, 1893Brede, Kgs. Lyngby sogn
15 months
younger brother
Gustav Albert Rudolf Borngräber
Birth: April 16, 1893 26 33Brede, Kgs. Lyngby sogn
Death: August 16, 1893Brede, Kgs. Lyngby sogn
13 months
younger sister
4 years
younger brother
Heinrich Albert Emil Walther Borngräber
Birth: October 26, 1898 31 39Brede, Kgs. Lyngby sogn
Death: October 27, 1898Brede, Kgs. Lyngby sogn
5 months
younger sister
Father’s family with Margrethe Jacobsen - View this family
father
step-mother
Marriage: February 16, 1918Vedbæk kirke

Shared note
Poul Rudolph Walther Borngräber alias Poul Rudolf Walther Borngräber Født: 11-01-1892 i Brede, Kgs. Lyngby sogn og døbt 17-04-1892 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn - søn af hattearbejder Vilhelm Rudolff Borngräber (alias Rudolph Borngräber) og hustru Augusta Vilhelmine Emma Pirch, 30 år, Brede. Anmærkn.: Ikke fødehjemstedsret her, anerkendt af Amtet 02-09-1892 i henhold til Fattiglovens § 21. Kilde: KB-opslag 2, nr. 3. Kongens Lyngby sogn. K.M. År 1892-1897. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152896#152896,25457946 Død 20-09-1893: Poul Rudolf Walther Borngräber dør 20-09-1893 i Brede, Kgs. Lyngby sogn, 1 år gl. (læs: 20 mdr. gl.), og bliver begravet 24-09-1893 på Ny kirkegård, Kgs. Lyngby sogn. Søn af hattearbejder Borngräber, Brede. Kilde: KB-opslag 20, nr. 69. Kgs. Lyngby sogn. K.M. År 1892-1897. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152907#152907,25460525