Correll_Dohlmann

Sofus Rudolf Borngräber OlsenAge: 57 years19141972

Name
Sofus Rudolf Borngräber Olsen
Birth July 11, 1914 21 20
Alias
Sofus Rudolph Borngräber Olsen

Christening September 13, 1914 (Age 2 months)
Death of a maternal grandmotherVilhelmine Augusta Emma Pirch
March 26, 1915 (Age 8 months)
Marriage of parentsJulius Theodor OlsenBertha Pouline Anna BorngräberView this family
July 10, 1915 (Age 11 months)
Birth of a brotherWilly Emil Borngräber Olsen
May 5, 1918 (Age 3 years)
Occupation
Vognmand. Svejser

Christening of a brotherWilly Emil Borngräber Olsen
August 18, 1918 (Age 4 years)
Birth of a sisterPige Borngräber Olsen
February 24, 1924 (Age 9 years)
Death of a sisterPige Borngräber Olsen
February 24, 1924 (Age 9 years)
Burial of a sisterPige Borngräber Olsen
February 27, 1924 (Age 9 years)
Death of a maternal grandfatherHeinrich Rudolph Borngräber
October 3, 1934 (Age 20 years)
Death June 3, 1972 (Age 57 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 10, 1915i præstegården hos provst Hjortkjær i Kgs. Lyngby
Divorce: about 1940
-1 years
himself
4 years
younger brother
6 years
younger sister
Pige Borngräber Olsen
Birth: February 24, 1924 31 29Tårbæk Strandvej 201, Tårbæk sogn
Death: February 24, 1924Tårbæk Strandvej 201, Tårbæk sogn
Family with Gerda Elisabeth Pedersen - View this family
himself
wife
son
Erik Borngräber Olsen
son
Ole Borngräber Olsen

Shared note
Sofus Rudolf Borngräber Olsen alias Sofus Rudolph Borngräber Olsen Født: 11-07-1914 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 13-09-1914 i Vedbæk kirke - søn af ugift Bertha Pauline Anna Borngräber, 19 år, og udl. barnefader hattearbejder Julius Theodor Olsen, Skodsborg, 21 år. Faddere: Hattemager Rudolf Borngräber og hustru Emma. Ugift Agnes Borngräber - alle af Skodsborg. Anmærkninger: Skriftligt samtykke fra barnets fadr. Forældrene ægteviet 10-07-1915 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby. Kilde: KB-opslag 138, side 137. Søllerød sogn. K.M. År 1907-1915. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157250#157250,26376301 Konfirmeret 30-09-1928 i Tårbæk kirke: Sofus Rudolf Borngräber Olsen hos forældrene, Taarbæk Strandvej 201, Tårbæk, søn af tjener i Tårbæk, Julius Theodor Olsen og hustru Bertha Pauline Anna f. Borngräber. Kilde: KB-opslag 27, nr. 9. Tårbæk sogn. K.M. År 1917-1932. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157943#157943,26518046 Erhverv: Maskinlærling. Smedesvend. Vognmand. Svejser Gift 03-05-1941: Vognmand Sofus Rudolph Borngräber Olsen, f. 11-07-1914 i Kbh., gifter sig borgerligt 03-05-1941 på Gentofte Rådhus med Gerda Elisabeth Pedersen, f. 29-04-1916 i Slagelse. Kilde: Sønnerne Erik Borngräber Olsen og Ole Borngräber Olsen's fødsler. Død 03-06-1972: Sofus Rudolf Borngräber Olsen dør 03-06-1972, 57 år gl. Kilde: Kirsten Seitzberg Graham Folketællinger: FT-1921: Taarbæk Strandvej 201, Taarbæk, Lyngby-Taarbæk kommune, Kbhvns. amt, familie 32: Julius Olsen, f. 14-12-1892 i (Kgs.) Lyngby sogn, gift, husfar, hattearbejder på Skodsborg Hattefabrik Anna Olsen, f. 27-05-1894 i Brede, (Kgs. Lyngby), gift, husmor >> Rudolph Olsen, f. 11-07-1914 i København (læs: f. Rigshospitalet, Kbh.), søn Willy Olsen, f. 05-05-1818 i Skodsborg, (Søllerød sogn, søn Kilde: FT-opslag 93 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=79550#79550,13579534 FT-1925 - 5. nov.: Taarbæk Strandvej 201, Taarbæk, Lyngby-Taarbæk kommune, Kbhvns. amt: Julius (Theodor) Olsen, f. 14-12-1892 i (Kgs.) Lyngby sogn, gift, husfar, kelner, adresse d. 05-11-1924: Taarbæk Strandvej 201. Anna Bertha Pouline Olsen, f. 27-05-1894 i (Kgs.) Lyngby, gift, husmor, adresse d. 05-11-1924: Taarbæk Strandvej 201. >> Rudolph Sophus Olsen, f. 11-07-1914 i Skodsborg (læs: f. Rigshospitalet, Kbh.), søn, adresse d. 05-11-1924: Taarbæk Strandvej 201. Villy Olsen, f. 05-05-1818 i Skodsborg, søn, adresse d. 05-11-1924: Taarbæk Strandvej 201. Kilde: FT-opslag 591 - skema nr. 194 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=92457#92457,15336949 FT-1930 - 5. nov.: Taarbæk Strandvej 201, Taarbæk, Lyngby-Taarbæk kommune, Kbhvns. amt, familie nr. V: Julius Theodor Olsen, f. 14-12-1892 i (Kgs.) Lyngby sogn, gift, husfar, lagerarbejder, gift i 1915, 2 levende og 1 barn død i ægteskabet Anna Bertha Olsen, f. 27-05-1894 i Brede, (Kgs.) Lyngby, gift, husmor, gift i 1915, 2 levende og 1 barn død i ægteskabet >> Sofus Rudolf Olsen, f. 11-07-1914 i Kbh., ugift, søn, maskinlærling Emil Willy Olsen, f. 05-05-1818 i Skodsborg, ugift, søn Kilde: FT-opslag 407 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=102919#102919,16260883 FT-1940 - 5. nov.: Taarbæk Strandvej Nr. 629, Taarbæk, Lyngby-Taarbæk kommune: Bertha Pauline Anna Olsen, f. 27-05-1894 i Brede, Kbhvns. amt, Separeret, husmor, husgerning, hushjælp >> Sofus Rudolf Olsen, f. 11-07-1914 i København, ugift, barn, smedesvend Villy Emil Olsen, f. 05-05-1818 i Søllerød sogn, ugift, barn, elektrikersvend Kilde: FT-opslag 63 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=223539#223539,42166076 1944-1959: Smedetoften 30, 2400 København NV.