Correll_Dohlmann

Maria Catharina v. MoorAge: 38 years17031741

Name
Maria Catharina v. Moor
Birth about 1703

Alias
Maria Catharina von Moor

MarriageIgnatius Franciscus Engelhard v. SeitzbergView this family
about 1727 (Age 24 years)
Birth of a son
#1
Dreng Seitzberg
about 1728 (Age 25 years)

Christening of a sonDreng Seitzberg
1728 (Age 25 years)
Birth of a son
#2
Simon Philip Nerius v. Seitzberg
April 19, 1733 (Age 30 years)
Christening of a sonSimon Philip Nerius v. Seitzberg
1733 (Age 30 years)
Death of a husbandIgnatius Franciscus Engelhard v. Seitzberg
July 22, 1739 (Age 36 years)
Death between April 1741 and 1742 (Age 38 years)

Family with parents - View this family
father
herself
Family with Ignatius Franciscus Engelhard v. Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: about 1727St. Martin kirken i Arnberg
6 years
son
-4 years
son

Shared note
Maria Catharina von Moor Født: ukendt - ca. 1703 - datter af Franz Christopher von Moor, bayersk råd i Amberg. Kilde: Ud fra 1. søns dåb. Gift ca. 1727: i St. Martin kirken i Arnberg: Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg gifter sig med Maria Catharina von Moor - datter af Franz Christopher von Moor, bayersk råd i Amberg. Kilde: Ud fra 1. søns dåb. Død mellem april 1741-1742: Maria Catharina von Moor (von Seitzberg) dør i april 1741-1742. Børn: Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg og Maria Catharina von Moor får sammen 2 sønner: Dreng von Seitzberg - ukendt fornavn Døbt i 1728 i St. Martin kirken i Amberg - søn af Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg og Maria Catharina von Moor. Simon Philip Nerius von Seitzberg Født: 19-04-1733 i Straubing, Bayern og døbt i St. Jacobskirken i Straubing, Bayern - søn af Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg og Maria Catharina von Moor.