Correll_Dohlmann

Astrid Christensen1883

Name
Astrid Christensen
Birth April 2, 1883
Alias
Astrid Esmark-Olsen f. Christensen og Astrid Esmark f. Christensen

Christening June 10, 1883 (Age 2 months)
MarriageFritz Ferdinand Esmark-OlsenView this family
July 15, 1911 (Age 28 years)
Birth of a son
#1
Poul Fritz Esmark
May 11, 1912 (Age 29 years)
Birth of a son
#2
Erik Fritz Esmark
July 3, 1913 (Age 30 years)
Death of a husbandFritz Ferdinand Esmark-Olsen
February 25, 1940 (Age 56 years)
Burial of a husbandFritz Ferdinand Esmark-Olsen
March 1, 1940 (Age 56 years)
Death of a sonPoul Fritz Esmark
April 10, 1974 (Age 91 years)

Burial of a sonPoul Fritz Esmark
1974 (Age 90 years)
Death

Family with Fritz Ferdinand Esmark-Olsen - View this family
husband
herself
Marriage: July 15, 1911Sankt Matthæus kirke, Kbh.
10 months
son
14 months
son

Shared note
Astrid Christensen alias Astrid Esmark-Olsen f. Christensen *) og Astrid Esmark f. Christensen Født: 02-04-1883 i Århus Domsogn og døbt 10-06-1883 i Århus Domkirke - datter stationsinspektør Hans Peter Christian Christensen og hustru Kirstine Marie Bjerring på 27 år, Østbanegaarden.. Kilde: KB-opslag 239, nr. 75. Århus Domsogn. K.M. År 1882-1885. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173242#173242,29116295 *) Fik ved kgl. bevilling af 28. maj 1940 navnet: Astrid Esmark-Olsen på Frederiksberg. og iht. navnebevilling af 05-04-1962, navneforandring til familienavnet Esmark, gældende også sønnen Erik Fritz Esmark. - Københavns Amt K.3100-276-62. Gift 15-07-1911: Ungkarl, kasserer Frits Ferdinand Olsen på 38 år, boende Forchhammersvej 8, Frbg. (f. 14-03-1873 i Helligånds sogn, Kbh. og døbt 23-05-1873, søn af konduktør Anders Olsen og hustru Ane Marie Esmark) gifter sig 15-07-1911 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. med ungpige Astrid Christensen på 27 år, boende Gl. Kongevej 31, 3. sal, Frbg., f. 02-04-1883 i Århus og døbt 10-06-1883, datter af stationsinspektør Hans Peter Christian Christensen og hustru Kirstine Marie Bjerring). Vidner: Fuldmægtig J. Matz, Blytsvej 14, samt brudens fader. Lysning i Eliaskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 233, nr. 100. Sankt Matthæus sogn, Kbh. K.M. År 1906-1911. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156052#156052,26121419 Parret får sammen 2 sønner: Se under ægtefællens noter. Bosteder og folketællinger: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1911 Fritz Ferdinand Olsen, 14-03-1873, København - Stillinger: Kasserer >> Ægtefælle: Astrid Olsen, 02-04-1883, Aarhus Barn: Poul Fritz Olsen, 11-09-1912 (læs- 11-05-1912 i Kbh.) Adresser: 01-11-1911: Fra Frederiksberg til Adolphsensgade 6, stuen 01-11-1919: Vibenshusgade 6, stuen (Sognetilhør i 1924: Sions) Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0034. Registerblad 553 (unikt id: 2231158) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2231158&searchname=polit_adv FT-1921: Vibenshusgade 6, st., Kbh.: Fritz Ferdinand Olsen, f. 14-03-1873 i København, husfar, kontorchef, vekselmægler, Københavns Kreditforening >> Astrid Olsen, f. 02-04-1883 i Århus, tilflyttet fra Randers i 1900, husmor Poul Fritz Olsen, f. 11-05-1912 i Kbh., barn Erik Fritz Olsen, f. 03-07-1913 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 10 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=86118#86118,13871836 FT-1925 - 5. nov.: FT-1921: Vibenshusgade 6, st., Kbh.: Fritz Ferdinand Olsen, f. 14-03-1873 i København, gift, husfar, kontorchef, vekselmægler, Københavns Kreditforening >> Astrid Olsen, f. 02-04-1883 i Århus, gift, husmor Kilde: FT-opslag 125. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=101281#101281,16107190 FT-1925 - 5. nov.: Sorø amt, Øster Flakkebjerg herred, Herlufsholm sogn, Herlufsholm pr Næstved, Herlufsholm skole: >> Poul Fritz Olsen, f. 11-05-1912 i Kbh. FT-1930 - 5. nov.: Skt. Markus Plads 8, 4. sal, København Fritz Ferdinand Esmark Olsen, f. 14-03-1873 i København, husfar, gift i 1911, kontorchef, vekselmægler, Københavns Kreditforening, 2 levende børn og ingen døde i ægteskabet >> Astrid Esmark Olsen, f. 02-04-1883 i Århus, husmor, gift i 1911, 2 levende børn og ingen døde i ægteskabet Poul Fritz Esmark Olsen, f. 11-05-1912 i Kbh., søn, studerende FT-1930 - 5. nov.: Sorø amt, Øster Flakkebjerg herred, Herlufsholm sogn, Herlufsholm pr Næstved, Herlufsholm skole: >> Erik Frits Esmark Olsen, f. 03-09-1913 i København, Discipel ved kostskolen FT-1940 - 5. nov.: Sankt Markus Plads 8, 4. sal, Frederiksberg: >> Astrid Esmark-Olsen, f. 02-04-1883 i Århus, enke, husmor Erik Fritz Esmark-Olsen, f. 03-09-1913 i København, ugift, søn, civilingeniør, Amtsvejvæsenet Kilde: FT-opslag 18 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=243109#243109,47229098