Correll_Dohlmann

Erik Fritz Esmark1913

Name
Erik Fritz Esmark
Birth July 3, 1913 40 30
Alias
Erik Fritz Esmark-Olsen

Death of a fatherFritz Ferdinand Esmark-Olsen
February 25, 1940 (Age 26 years)
Death of a brotherPoul Fritz Esmark
April 10, 1974 (Age 60 years)

Burial of a brotherPoul Fritz Esmark
1974 (Age 60 years)
Occupation
Civilingeniør, Amtsvejvæsenet (i 1940)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 15, 1911Sankt Matthæus kirke, Kbh.
10 months
elder brother
14 months
himself
Family with Annelise Ellerbek - View this family
himself
wife
Annelise Ellerbek
daughter
Nina Esmark
son
Hans Esmark

Shared note
Erik Fritz Esmark Oprindelig døbt Erik Fritz Olsen *) alias Erik Fritz Esmark-Olsen Født: 03-07-1913 på Fødeklinikken, Løngangstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn og døbt 27-08-1913 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. - søn af vekselmægler Fritz Ferdinand Olsen (navneændring til Esmark-Olsen) og hustru Astrid Esmark f. Christensen, 30 år gl., boende Adolphsensgade 6, 1. sal, Kbh. *) Iht. kgl. bevilling af 29-05-1929 navneforandring til Erik Fritz Esmark-Olsen. Iht. kgl. bevilling af 28-05-1940 - gældende også faderen. NB! Da bevillingen opnås, er faderen: Frits Ferdinand Olsen død, idet han dør den 25-02-1940. Ved meddelelse fra dåbssognet af 11-04-1962 iht. navnebevilling af 05-04-1962, navneforandring til familienavnet Esmark, gældende også moderen - Københavns Amt K.3100-276-62. Forældrene viet 15-07-1911 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 112, nr. 89. Helligånds sogn, Kbh. K.M. År 1910-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151113#151113,25085958 Erhverv: Civilingeniør, Amtsvejvæsenet (i 1940) Gift 30-06-1941: Ugift Erik Fritz Esmark-Olsen, civilingeniør, boende Sankt Markus Plads 8, Frederiksberg, (f. 03-07-1913 i Helligånds sogn, Kbh., søn af kontorchef Frits Ferdinand Esmark-Olsen (død) og hustru Astrid Christensen, Sankt Markus Plads 8, Frederiksberg) gifter sig 30-06-1941 i Hellerup kirke, Kbh. med ugift Annelise Ellerbek boende Fuglegaardsvej 6, Vangede sogn (f. 20-12-1917 i Manchukuo (Manchuriet), Kina *), datter af lægemissionær Søren Anton Ellerbek og hustru Johanne Gravesen (død). Faderen bor Fuglegaardsvej 6, Vangede sogn). Lysning bestilt: Den 16-05-1941 for Københavns Byret. Lysningsattest af 30-05-1941 fra Kbhvns. Magistrat. Anmærkn.: Fremtidig bopæl: Kronprinsesse Sofies Vej 45, 3. sal, tv. Frederiksberg (Mariendals sogn). Meddelt til Gentofte og Frederiksberg Folkereg. 30-06-1941. Kilde: KB-opslag 126, nr. 38. Hellerup sogn, Kbh. K.M. År 1937-1945. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150946#150946,25040223 *) Efter kejserdømmets fald i 1911 var Manchuriet reelt under kontrol af krigsherren Zhang Zuolin, indtil det efter den såkaldte Mukdenhændelse (se Manchuriet-krisen) i 1932 annekteredes af Japan under navnet Manchukuo. Trods kritik fra Folkenes Forbund gennemførte Japan en brutal kolonisering og indsatte den sidste kejser af Qingdynastiet, Puyi, som formel regent. Umiddelbart efter oprettelsen af Folkerepublikken Kina i 1949 nød Manchuriet relativt stor selvstændighed, men blev fra 1953 optaget i Kina og opdelt i de tre ovennævnte provinser. Kilde: http://denstoredanske.dk/Geografi_og_historie/Kina_og_Mongoliet/Kina_generelt/Manchuriet 2 børn i ægteskabet - tvillingerne: Nina Esmark Hans Esmark, katolsk præst, Hillerød. Kilde: Lene Esmark Folketællinger og bosteder: FT-1921: Vibenshusgade 6, st., Kbh.: Fritz Ferdinand Olsen, f. 14-03-1873 i København, husfar, kontorchef, vekselmægler, Københavns Kreditforening Astrid Olsen, f. 02-04-1883 i Århus, tilflyttet fra Randers i 1900, husmor Poul Fritz Olsen, f. 11-05-1912 i Kbh., barn >> Erik Fritz Olsen, f. 03-07-1913 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 10 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=86118#86118,13871836 FT-1930 - 5. nov.: Sorø amt, Øster Flakkebjerg herred, Herlufsholm sogn, Herlufsholm pr Næstved, Herlufsholm skole: >> Erik Frits Esmark Olsen, f. 03-09-1913 i København, Discipel ved kostskolen FT-1940 - 5. nov.: Sankt Markus Plads 8, 4. sal, Frederiksberg: Astrid Esmark-Olsen, f. 02-04-1883 i Århus, enke, husmor >> Erik Fritz Esmark-Olsen, f. 03-09-1913 i København, ugift, søn, civilingeniør, Amtsvejvæsenet Kilde: FT-opslag 18 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=243109#243109,47229098