Correll_Dohlmann

Rigmor Kristine Marie Larsen1910

Name
Rigmor Kristine Marie Larsen
Birth March 25, 1910
Alias
Rigmor Kristine Marie Esmark-Olsen f. Larsen

Christening April 8, 1910 (Age 14 days)
Birth of a son
#1
Finn Esmark
October 27, 1944 (Age 34 years)
Christening of a sonFinn Esmark
December 17, 1944 (Age 34 years)
Death of a husbandPoul Fritz Esmark
April 10, 1974 (Age 64 years)

Burial of a husbandPoul Fritz Esmark
1974 (Age 63 years)
Death of a sonFinn Esmark
2005 (Age 94 years)

Death

Family with Poul Fritz Esmark - View this family
husband
herself
son
Ole Esmark
son
son
Frits Esmark
Poul Fritz Esmark + Helga Jensen - View this family
husband
husband’s wife
step-son
Tom Arthur Esmark
step-daughter
Kirsten Astrid Esmark

Shared note
Rigmor Kristine Marie Larsen alias Rigmor Kristine Marie Esmark-Olsen f. Larsen Født: 25-03-1910 i Aalestrup, Østerbølle sogn, Rinds herred og døbt 08-04-1910 i Østerbølle kirke - datter af snedker Johan Filip Larsen og hustru Kristine Salling, 24 år, af Aalestrup, Østerbølle sogn. Forældrene viet 25-06-1909 i Østerbølle sogn. Kilde: KB-opslag 72, nr. 7. Østerbølle sogn. Rinds herred. Viborg amt. K.M. År 1908-1917. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=174193#174193,29305937 Gift 09-11-1940: Ugift, reservelæge Poul Fritz Esmark-Olsen i Ålborg (f. 11-05-1912 i Helligånds sogn, Kbh., søn af vekselmægler Fritz Ferdinand Esmark-Olsen og hustru Astrid Christensen), gifter sig 09-11-1940 i Frederikshavn kirke med ugift boghandlermedhjælper Rigmor Kristine Marie Larsen i Frederikshavn (f. 25-03-1910 i Aalestrup, Østerbølle sogn, datter af snedker Johan Filip Larsen og hustru Kristine Salling). Kilde: KB-opslag 178, nr. 71. Frederikshavn sogn. K.M. År 1933-1943. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=162133#162133,27244565 Skilt ved bevilling 26-09-1955 fra Poul Fritz Esmark-Olsen (siden navneforandring til slægtsnavnet Esmark). 3 sønner i ægteskabet.