Correll_Dohlmann

Johann Engelhard Seiz v. SeitzbergAge: 48 years16601708

Name
Johann Engelhard Seiz v. Seitzberg
Birth about 1660 50
Alias
Johann Engelhard Seiz von Seitzberg og Johann Engelhard Seiz

MarriageMagdalena Felicitas v. RosaView this family

Marriage1. fru_von SeitzbergView this family

Birth of a daughter
#1
Maria Bibiana Johanna v. Seitzberg

Birth of a brotherAdam Raimund Seiz v. Seitzberg
about October 1668 (Age 8 years)
Occupation
Kaptajnløjtnant, officer og godsejer

Christening of a brotherAdam Raimund Seiz v. Seitzberg
November 7, 1668 (Age 8 years)
Death of a fatherAdam Seiz
before April 1687 (Age 27 years)
Death of a maternal grandmotherHelena v. Erckenprecthausen
March 1688 (Age 28 years)

Death of a motherEva Elisabeth Kümpel
1690 (Age 30 years)

Birth of a son
#2
Ignatius Franciscus Engelhard v. Seitzberg
about 1693 (Age 33 years)

Birth of a son
#3
Johannes Christopher Erns v. Seitzberg
about 1694 (Age 34 years)

Death April 15, 1708 (Age 48 years)
Burial April 1708 (Age 48 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
younger brother
-8 years
himself
Family with Magdalena Felicitas v. Rosa - View this family
himself
wife
Marriage:
son
2 years
son
Family with 1. fru_von Seitzberg - View this family
himself
wife
Marriage:
daughter

Shared note
Johann Engelhard Seiz von Seitzberg alias Johann Engelhard Seiz Gamle stavemåder: von Seitzenberg. Johann Engelhard v. Seitzenberg zu Wolffenring. Født: ca. 1660 i Holnstein *) Stadt Berching, Tyskland. Han bliver døbt navnet: Johann Engelhard Seiz. Søn af Adam Seiz og Eva Kümpel. *) Holnstein har sin oprindelse i navnene: "Hohler Stein" (hule sten) eller "Höhlen Stein" (stenhule/grotte). Midt i byen findes en 20 m høj klippe som rummer en 15 m lang grotte. Grotten var sandsynligvis beboet allerede i stenalderen for mere end 10.000 år siden. Erhverv: Hvervet til kavaleriet i 1675. Kaptajnløjtnant dvs. løjtnant ved regimentets livkompagni i krigen mod Frankrig der begyndte i 1689, da Ludvig 14. ville erobre de tyske Rhinprovinser. Militærkarriere: Kaptajnløjtnant og senere officer. Johann Engelhard Seiz von Seitzberg slutter sin militærkarriere efter sin fars død ca. 1687 og bliver godsejer på Wolfering (Wolfring), Tyskland. Brødrene, godsejerne Adam Raimund Seiz og Johann Engelhard Seiz, står i 1690 i spidsen for styret på godset Wolfering (Wolfring). Adlet: I 1699 adlet af Kejser Leopold I i Wien - Johann får føjet adelstitlen "von Seitzberg" til sit navn og tituleres da som: Johann Engelhard Seiz von Seitzberg, ejer til godset Wolfering (Wolfring). Johann Engelhard Seiz bliver den 26-05-1699 optaget i adelstanden, hvor Kejser Leopold I på slottet Laxenburg ved Wien signerer Johann Engelhard Seiz' adelspatent. Originalteksten lyder: "Seiz (Taf. 184.) v. Seitzenberg. Johann Engelhard Seiz aus Wolffenring (BA. Nabburg) erhielt ein Reichadelsdiplom d. d. Laxenburg 26. Mai 1699. In Bayern am 28. Aug. 1700 ausgeschrieben. Joh. Engelh. und Adam Raimund v. Seitzenberg zu Wolffenring 1707 auf dem oberpfälz Landtage. Wappen: g. s. quadrirt; 1. u. 4 gekr. r. Löwe, in der Rechten eine b. Weintraube an gr. Stiel haltend 2. u. 3. gr. Weintraube. Gekr. Helm: der Löwe wachsend zwischen zwei r. - b. Flügeln. Decken: r. g. - b. s." Kilde: Abgestorbe Bayerische Geschlechter - side 180 Johann Engelhard Seiz gifter sig 2 gange: Gift 1.g. ukendt: Johann Engelhard Seiz von Seitzberg gifter sig med 1. fru von Seitzberg Gift 2.g.: I 1690 er Johann Engelhard Seiz von Seitzberg gift med Magdalena Felicitas von Rosa fra Livland. Død 15-04-1708: Johann Engelhard Seiz von Seitzberg dør 15-04-1708 på godset Wolfring, Pittersburg, Oberpfalz, Tyskland. Efter sin død i 1708 sælger hans enke Magdalena Felicitas von Rosa og broderen Adam Raimund Seiz von Seitzberg godset Wolfering (Wolfring). Magdalena Felicitas von Rosa bosætter sig herefter i Steinbach (Taunus), Damstadt, Hesse, Tyskland. Datter af 1. ægteskab: Maria Bibiana Johanna von Seitzberg der gifter sig med kaptajn Karl von Ammann. Børn af 2. ægteskab: Johann Engelhard Seiz von Seitzberg og Magdalena Felicitas von Rosa får 4 sønner og 3 døtre. Deres 2 yngste sønner er: 1. Ignatius Franciscus Engelhard von Seitzberg 2. Johannes Christopher Erns von Seitzberg