Correll_Dohlmann

Valborg Oline Viola Jensen1912

Name
Valborg Oline Viola Jensen
Birth July 3, 1912 32 32
Alias
Valborg Oline Viola Kold f. Jensen

Christening August 4, 1912 (Age 32 days)
MarriageEdvin Henry KoldView this family
(on the date of death)

DivorceEdvin Henry KoldView this family
February 12, 1953 (Age 40 years)

Death of a husbandEdvin Henry Kold
August 31, 1986 (Age 74 years)
Burial of a husbandEdvin Henry Kold
September 1986 (Age 74 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 15, 1904Sankt Annæ kirke, Kbh. (katolsk)
8 years
herself
Family with Edvin Henry Kold - View this family
ex-husband
herself
Marriage:
Divorce: February 12, 1953
Edvin Henry Kold + Else Borngräber Seitzberg - View this family
ex-husband
husband’s wife
Marriage: May 15, 1954b.v. på Lyngby Rådhus, Kgs. Lyngby

Shared note
Valborg Oline Viola Jensen alias Valborg Oline Viola Kold f. Jensen - tvilling til Dagny Engelline Haraldine Jensen Født: 03-07-1912 på Rigshospitalet, Kbh., Fødeafd. 682A, og døbt 04-08-1912 i Sankt Annæ kirke, Kbh. (katolsk). Datter af slagter Harald Bernhard Jensen (f. 02-02-1880 i Nakskov) og hustru Albertine Oline Øberg, 32 år gl., (f. 14-03-1880 i Skt. Matthæus sogn, Kbh.), boende Marum, Blekinge, Sverige. Forældrene ægteviet 15-05-1904 i Sankt Annæ kirke (katolsk menighed). Kilder: KB-opslag 423, nr. 640. Barn nr. 666A. Rigshospitalets Præsteembede. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154673#154673,25800637 samt KB-opslag 75, side 72. Sankt Annæ kirke. K.M. År 1902-1955. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155414#155414,25965264 Dagny Engelline Haraldine Jensen (tvilling), f. 03-07-1912 på Rigshospitalet, Kbh., Fødeafd. 682A, og døbt 04-08-1912 i Sankt Annæ kirke, Kbh. (katolsk). Datter af slagter Harald Bernhard Jensen (f. 02-02-1880 i Nakskov) og hustru Albertine Oline Øberg, 32 år gl., (f. 14-03-1880 i Skt. Matthæus sogn, Kbh.), boende Marum, Blekinge, Sverige. Forældrene ægteviet 15-05-1904 i Sankt Annæ kirke (katolsk menighed). Kilder: KB-opslag 423, nr. 640. Barn nr. 667A. Rigshospitalets Præsteembede. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154673#154673,25800637 samt KB-opslag 75, side 72. Sankt Annæ kirke. K.M. År 1902-1955. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155414#155414,25965264 Tvillingedøtrene konfirmeret 17-10-1926 i Hvidovre kirke, Kbhvns. amt, da boende Risbjerggårds Alle 29, Hvidovre. Kilde: KB-opslag 141, nr. 11. Hvidovre sogn. K.M. År 1892-1927 - for Valborg. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151867#151867,25257506 KB-opslag 141, nr. 10. Hvidovre sogn. K.M. År 1892-1927 - for Dagny. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151867#151867,25257506 Gift 1.g. ??: Edvin Henry Kold (f. 26-02-1910 i Valby sogn, Kbhvns. amt) gifter sig Valborg Oline Viola Jensen (f. 03-07-1912 på Rigshospitalet, Kbh.) Edvin Henry Kold bliver skilt den 12-02-1953 (Sjællands Stiftamt K. 7816/52) fra Valborg Oline Viola Kold f. Jensen. Kilde: Edvin H. Kold's 2. ægteskab