Correll_Dohlmann

Gerda Elisabeth Pedersen1916

Name
Gerda Elisabeth Pedersen
Birth April 29, 1916
Alias
Gerda Elisabeth Olsen f. Pedersen

Christening July 19, 1916 (Age 2 months)
Death of a husbandSofus Rudolf Borngräber Olsen
June 3, 1972 (Age 56 years)

Death

Family with Sofus Rudolf Borngräber Olsen - View this family
husband
herself
son
Erik Borngräber Olsen
son
Ole Borngräber Olsen

Shared note
Gerda Elisabeth Pedersen alias Gerda Elisabeth Olsen f. Pedersen Født: 29-04-1916 i Valbygaarden, Slagelse Sankt Mikkels sogn, og døbt 19-07-1916 i Slagelse Sankt Peders kirke - datter af arbejdsmand Lauritz Peter Emil Pedersen, 29 år, og hustru Valborg Elfrida Kristine Petersen, 22 år, boende i Sct. Mikkels sogn. Anmærkning: Forældrene er tilflyttet Sct. Peders sogn og bor ved barnets dåb i Mariendals Allé, matr. No. 3f. Kilde: KB-opslag 253, side 252. Slagelse Sankt Peders. K.M. År 1916-1933. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156380#156380,26206343 Gift 03-05-1941: Vognmand Sofus Rudolph Borngräber Olsen, f. 11-07-1914 i Kbh., gifter sig borgerligt 03-05-1941 på Gentofte Rådhus med Gerda Elisabeth Pedersen, f. 29-04-1916 i Slagelse. Kilde: Sønnen Ole Borngräber Olsen's fødsel. 1944-1959: Smedetoften 30, 2400 København NV.