Correll_Dohlmann

Jens Peder Christensen1886

Name
Jens Peder Christensen
Birth March 4, 1886
Alias
Jens Peter Kristensen

Christening April 26, 1886 (Age 53 days)
MarriageElvine Kristine LarsenView this family
July 6, 1917 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#1
Grethe Viee Christensen
April 16, 1920 (Age 34 years)
Occupation
Smed. Montør. Maskinmester

Christening of a daughterGrethe Viee Christensen
August 8, 1920 (Age 34 years)
Death

Family with Elvine Kristine Larsen - View this family
himself
wife
Marriage: July 6, 1917præstens kontor i Slagelse Sankt Mikkels bysogn
3 years
daughter

Shared note
Jens Peder Christensen alias Jens Peter Kristensen Født: 04-03-1886 i Errindlev sogn, Fuglse herred, Maribo amt og døbt 26-04-1886 i Errindlev kirke - søn af gårdbestyrer Christian Christensen og hustru Edvardine f. Larsen, 26 år gl., boende i Errindlev sogn. Anmærkninger: Moderen i kirken Mariæ bebudelsesdag. Kilde: KB-opslag 16, nr. 6, side 14. Errindlev sogn, Fuglse herred, Maribo amt. K.M. År 1880-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149212#149212,24671033 Erhverv: Smed. Montør. Maskinmester Gift 1.g. Jens Peder Christensen gifter sig med Maren Kristine Johansen (død 30-04-1913). Gift 06-07-1917 i Slagelse Sankt Mikkels bysogn: Enkemand Jens Peter Kristensen (alias Jens Peder Christensen), montør, Slagelse Mark (f. 04-03-1886 i Errindlev sogn, Fuglse herred, Maribo amt, søn af gårdbestyrer Christian Christensen og hustru Edvardine Larsen, Errindlev sogn - i sit 1. ægteskab gift med Maren Kristine Johansen, død 30-04-1913) gifter sig 06-07-1917 i Præstens kontor i Slagelse Sankt Mikkels bysogn (viet af pastor Nyholm - iflg. kongebrev af 22-06-1917) med pige Elvine Kristine Larsen, mejerske, Tommerup, Fyn (f. 13-04-1894 i Rolfsted sogn, Åsum herred, datter af opsynsmand Hans Larsen og hustru Mette Marie Mogensen). Forlovere: Smed Ernst Godtlieb Wismann, Slotsgade 53, Slagelse og værkfører Lars Peter Michael Hansen, Slagelse. Kilde: KB-opslag 11, nr. 33. Slagelse Sankt Mikkels sogn. K.M. År 1917-1934. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156336#156336,26196111 Folketællinger: FT-1901: Maribo, Fuglse, Torslunde, Thorslunde, 25, 32, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D6018: Hans Petersen, 03-09-1856, G, Husfader, Smedemester, Jordbruger, Holeby. Maribo Dorthea Hansen, 19-03-1854, G, Husmoder, Thorslunde. Maribo Martin Ib Petersen, 02-11-1882, U, Barn, Smedesvend, Thorslunde. Maribo Georg Hansen, 02-12-1884, U, Slægtning, Smedelærling, Frederiksberg. Kjbhn. >> Jens Peter Kristensen, 04-03-1886, U, Tjenestetyende, Smedelærling, Errindlev. Maribo Anna Hansen, 11-04-1888, U, Slægtning, Frederiksberg. Kjøbhn. Hans Petersen, 29-09-1823, U, Logerende, Medhjælper ved Agerbrug, forhenværende ??...smed, Herritslev. Maribo FT-1921: Olufsgade 5, stuen, th., Slagelse Købstad, Sorø amt: (Sankt Mikkels sogn): >> Jens Peder Christensen, f. 04-03-1886 i Errindlev sogn, Fuglse herred, Maribo amt, gift i 1917, husfar, montør i Margarinefabrikken, Slagelse, tilflyttet i 1915 fra Haslev Elvine Kristine Christensen, f. 13-04-1894 i Rolfsted, Rolsted sogn, Åsum herred, Odense amt, gift i 1917, husmor, tilflyttet i 1917 fra Vissenbjerg Marie Kirstine Christensen, f. 13-05-1918 i Slagelse, Sorø amt, barn Grete Viee Christensen, f. 16-04-1920 i Slagelse, Sorø amt, barn FT-1925 - 5. nov.: Olufsgade 5, stuen, th., Slagelse Købstad, Sorø amt (Sankt Mikkels sogn): >> Jens Peder Christensen, f. 04-03-1886 i Errindlev sogn, Fuglse herred, Maribo amt, gift i 1917, husfar, maskinmester Elvine Kristine Christensen, f. 13-04-1894 i Rolfsted, Rolsted sogn, Åsum herred, Odense amt, gift i 1917, husmor Marie Kirstine Christensen, f. 13-05-1918 i Slagelse, Sorø amt, barn Grethe Viee Christensen, f. 16-04-1920 i Slagelse, Sorø amt, barn Kilde: FT-opslag 3 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=96093#96093,15737955 FT-1930 - 5. nov.: Olufsgade 5, stuen, th., Slagelse Købstad, Sorø amt (Sankt Mikkels sogn): >> Jens Peder Christensen, f. 04-03-1886 i Errindlev sogn, Fuglse herred, Maribo amt, gift i 1917, husfar, montør i A/S Philipsen Maskinfabrik, Slagelse, 2 levende børn og ingen døde i ægteskabet Elvine Kristine Christensen, f. 13-04-1894 i Rolfsted, Rolsted sogn, Åsum herred, Odense amt, gift i 1917, husmor, 2 levende børn og ingen døde i ægteskabet Marie Kirstine Christensen, f. 13-05-1918 i Slagelse, Sorø amt, barn Grethe Viee Christensen, f. 16-04-1920 i Slagelse, Sorø amt, barn Kilde: FT-opslag 3 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=112929#112929,17229332 FT-1940 - 5. nov.: Parkvej 17-19, Slagelse købstad: >> Jens Peder Christensen, f. 04-03-1886 i Errindlev sogn, Maribo amt, gift 06-07-1917, husfar, fyrbøder, ved Centralsygehuset i Slagelse Elvine Kristine Christensen, f. 13-04-1894 i Rolfsted, Svendborg amt gift 06-07-1917, husmor Grethe Viee Christensen, f. 16-04-1920 i Slagelse, Sorø amt, barn, ugift, damefrisør, for tiden arbejdsløs Kilde: FT-opslag 44 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=248515#248515,46970734