Correll_Dohlmann

Anna Magrethe HansdatterAge: 76 years18161892

Name
Anna Magrethe Hansdatter
Birth March 1, 1816
Alias
Anne Margrethe Hansdatter, Ane Magrete Hansen og Ane Margrethe Hansen

Hjemmedøbt March 2, 1816 (Age 1 day)
Christening July 19, 1816 (Age 4 months)
MarriageHans SteensenView this family
October 6, 1854 (Age 38 years)
Birth of a son
#1
Hans Peter Steen Hansen
August 21, 1856 (Age 40 years)
Christening of a sonHans Peter Steen Hansen
November 13, 1856 (Age 40 years)
Birth of a son
#2
Lars Henrik Hansen Steensen
September 21, 1858 (Age 42 years)
Christening of a sonLars Henrik Hansen Steensen
November 26, 1858 (Age 42 years)
Death of a husbandHans Steensen
September 8, 1860 (Age 44 years)
Burial of a husbandHans Steensen
September 14, 1860 (Age 44 years)
Marriage of a childLars Henrik Hansen SteensenHanne Marie NielsenView this family
May 20, 1892 (Age 76 years)
Death July 20, 1892 (Age 76 years)
Burial July 25, 1892 (5 days after death)
Family with Hans Steensen - View this family
husband
herself
Marriage: October 6, 1854Gimlinge kirke, V. Flakkebjerg herred
23 months
son
2 years
son
Lars Henrik Hansen Steensen
Birth: September 21, 1858 39 42Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: February 6, 1923Flakkebjerg Stationsby, Flakkebjerg sogn
Hans Steensen + Anne Larsdatter - View this family
husband
husband’s wife
Anne Larsdatter
Birth: December 25, 1815Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: October 14, 1849Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Marriage: May 28, 1842Gimlinge kirke, V. Flakkebjerg herred
-3 years
step-son
Peder Hansen
Birth: July 5, 1839 20 23Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: June 25, 1902Sigersted by og sogn
4 years
step-son
3 years
step-son
Eskild Hansen
Birth: January 6, 1846Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: March 18, 1847
2 years
step-son
Eskild Hansen
Birth: April 11, 1848 28 32Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Death:
Hans Steensen + Kirsten Pedersdatter - View this family
husband
husband’s wife
Kirsten Pedersdatter
Birth: June 3, 1828Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: May 29, 1854Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Marriage: January 16, 1850Gimlinge kirke, V. Flakkebjerg herred
11 months
step-daughter
Anne Marie Hansen
Birth: December 3, 1850 31 22Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: March 13, 1928F. F. Ulriks Gade 15, Kbh. i Aldersro sogn
23 months
step-son
Niels Hansen
Birth: October 26, 1852 33 24Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: January 24, 1854Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred

Shared note
Anna Magrethe Hansdatter alias Anne Margrethe Hansdatter, Ane Magrete Hansen og Ane Margrethe Hansen Født: 01-03-1816 i Skælskør sogn og hjemmedøbt der 02-03-1816. Fremstillet 19-07-1816 i Skælskør kirke - datter af købmand Hans Larsen og hustru Maren Mortensdatter i Skælskør. Kilde: KB-opslag 99, nr. 6. Skælskør sogn. Sorø amt. K.M. År 1814-1836. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155595#155595,26001767 Gift 06-10-1854: Enkemand i Vollerup, Hans Steensen, 35 år gl., (vac. 30-08-1819), gifter sig 06-10-1854 i Gimlinge kirke, V. Flakkebjerg herred med Anne Margrethe Hansdatter, 38 år, i Vollerup (vac. 5. nov. 1916). Kilde: KB-opslag 144, nr. 5. Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt. K.M. År 1839-1867. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150329#150329,24916534 Gift 2. g. 24-06-1864: Rasmus Johansen, f. 14-05-1812 i Hyllested sogn, enkemand af (Gyldenholm Mark), Kirkerup sogn, gifter sig 24-06-1864 i Gimlinge kirke, V. Flakkebjerg herred med Ane Magrethe Hansdatter, f. 01-03-1816 i Skælskør, (enke af Vollerup by, Gimlinge sogn). Forlovere: Husmand Hans Hansen, Vollerup og husmand Hans Johansen, Vindstrup. Kilde: KB-opslag 151, nr. 2. Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt. K.M. År 1839-1867. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150329#150329,24916541 Husmand Rasmus Johansen dør 22-11-1888 i Vollerup. Gift mand, 76 år gl. Kilde: KB-opslag 188, nr. 10. Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt. K.M. År 1867-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150330#150330,24916804 Død 20-07-1892: Ane Margrethe Hansen dør 20-07-1892 i Vollerup by, Gimlinge sogn, 76 år gl., og bliver begravet 25-07-1892 på Gimlinge Kirkegård. - Taget sig selv af dage ved at drukne sig i gadekæret. Enke efter husmand Rasmus Johansen af Vollerup by. Tilhuse hos sin søn, skrædder Henrik Hansen, samme steds. Født i Skælskør af forældrene: købmand Hans Larsen og hustru Maren Mortensdatter. Kilde: KB-opslag 178, nr. 8. Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt. K.M. År 1892-1905. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150331#150331,24916996 Folketællinger: FT-1860: Sorø, Vester Flakkebjerg, Gimlinge, Wollerup By, et Hus, 29, Kilde: FT-1860, C9053: Hans Steensen, 41, Gift, Jordbruger. Smed, Kirkerup >> Ane Margr. Hansdatter, 44, Gift, hans Kone, Skjelskør Peder, 21, Ugift, deres Barn, *her i Sognet Eskild, 12, Ugift, deres Barn, *her i Sognet Ane Marie, 10, Ugift, deres Barn, *her i Sognet Hans Peter, 4, Ugift, deres Barn, *her i Sognet Lars Henriksen, 2, Ugift, deres Barn, *her i Sognet FT-1880: Sorø, Vester Flakkebjerg, Gimlinge, Vollerup by, Hus, 124 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B8949: Rasmus Johansen, 67, Gift, Husejer, arbejder, Hyllested sogn Ane Magrete Hansen, 64, Gift, Husmoder, Skælskør Christian Hansen, 9, Ugift, Plejesøn, Kjøbenhavn ------------------------------------------- Nr. 2 ægtefælle: FT-1860: Sorø, Vester Flakkebjerg, Kirkerup, Gyldenholm Mark, et Hus, 7, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C9058: >> Rasmus Johansen, 48, Gift, Dagleier, Hyllested Sidse Johansdatter, 54, Gift, *hans Kone, Flakkebjerg Ludvig Adolph Rasmussen, 3, Ugift, Pleiebarn, Kjøbenhavn