Correll_Dohlmann

Hans Ludvig PetersenAge: 65 years18471913

Name
Hans Ludvig Petersen
Birth November 6, 1847
Alias
Hans Ludvig Lisner

Christening January 7, 1848 (Age 2 months)
MarriageAnne Marie HansenView this family
December 30, 1877 (Age 30 years)
Occupation
Detailhandler. Viktualiehandler. Høker

Death May 23, 1913 (Age 65 years)
Burial May 29, 1913 (6 days after death)
Family with Anne Marie Hansen - View this family
himself
Hans Ludvig Petersen
Birth: November 6, 1847Fårdrup sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt
Death: May 23, 1913Århusgade 95, Kbh. i Davids sogn, Kbh.
wife
Anne Marie Hansen
Birth: December 3, 1850 31 22Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: March 13, 1928F. F. Ulriks Gade 15, Kbh. i Aldersro sogn
Marriage: December 30, 1877Trinitatis kirke, Kbh.

Shared note
Hans Ludvig Petersen Oprindelig døbt Hans Ludvig Lisner Født: 06-11-1847 i Fårdrup sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt og døbt 07-01-1848 i Fårdrup kirke - søn af indsidder og væver Peter Lisner og hustru Mette Kristine Jensdatter i Faardrup (Fårdrup). Kilde: KB-opslag 13. nr. 6. Fårdrup sogn, V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. K.M. År 1838-1858. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149977#149977,24836224 Erhverv: Detailhandler. Viktualiehandler. Høker Gift 30-12-1877: Ungkarl, tjenestekarl, Hans Ludvig Petersen på 30 år, boende Rådhusstræde 7, Kbh. (f. 06-11-1847 i Fårdrup sogn), gifter sig 30-12-1877 i Trinitatis kirke, Kbh. med jfr. Ane Marie Hansen på 27 år, boende Købmagergade 52, Kbh. (f. 03-12-1850 i Gimlinge sogn). Forlovere: Detailhandler A.P. Andersen, Vognmagergade 22 og detailhandler C. H. Sørensen, Løngangsstræde 21. Kilde: KB-opslag 248, nr. 254. Trinitatis sogn, Kbh. K.M. År 1864-1880. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157793#157793,26489312 Død 23-05-1913: Hans Ludvig Petersen, fhv. høker, dør 23-05-1913 i hjemmet, Århusgade 95, 4. sal, Kbh. i Davids sogn, Kbh., 65 år gl., og bliver begravet 29-05-1913 på Vestre kirkegård, Kbh. Født 06-11-1847 i Fårdrup, Sorø amt, søn af væver Peter Lisner og hustru Mette Kristine Jensdatter. Gift med Ane Marie f. Hansen. Kilde: KB-opslag 47, nr. 28. Davids sogn, Kbh. K.M. År 1908-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148928#148928,24616746 Folketælling og bosteder: FT-1880: København, København (Staden), Østerbrogade 57, stue nr. 11, No. 314 Ltr. N, 30 F 378, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D5096, lb-nr. 2218, kort nr. 6003 s. 233: >> Hans Ludvig Petersen, 32, Gift, Huusfader, Høker, Faardrup Sorø Amt, gift i 1877, tilflyttet kommunen i 1878. 2 levende børn Anna Marie Petersen født Hansen, 29, Gift, hans Hustru, , Vollerup Sorø Amt, gift i 1877, 2 levende børn Agnes Vilhelmine Petersen, 1, Ugift, deres Barn, Kjøbenhavn Alma Marie Sophie Petersen, under 1 Aar, Ugift, deres Barn, Kjøbenhavn Clara Josephine Bjerggrav, 21, Ugift, Tjenestepige, Aalborg Anna Kirstine Jensen, 14, Ugift, Tjenestepige, Skjørpinge, Sorø Amt Hans Peter Petersen, 19, Ugift, Tjenestekarl, Skjørpinge, Sorø Amt Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1892 >> Hovedperson: Hans Ludvig Pedersen, 06-11-1847, Faardrup, død 23-05-1913 - Stillinger: Detailhandler Ægtefælle: Ane Marie Pedersen, 3-12-1850, Vollerup Børn: Agnes Vilhelmine Pedersen, XX-XX-1879 (alias Agnes Kirsten Vilhelmine Petersen, f. 23-03-1878 i Kbh.) Alma Marie Sofie Pedersen, XX-XX-1880 (f. 12-04-1879 i Kbh.) Karen Matine Emilie Pedersen, XX-XX-1881 (f. 17-06-1880 i Kbh.) Augusta Maren Pedersen, 16-08-1882 i Kbh. (alias Maren Augusta Kirstine Petersen) Elna Victoria Pedersen, 21-02-1892 (alias Elna Victoria Emilie Petersen, Stillinger: Expeditrice Bopæl: 1-11-1914: F. F. Ulriks Gade 15, 1. i Hjemmet og 01-05-1921: F. F. Ulriks Gade 15, 1. i Hjemmet) Adresser: 01-05-1892: Østerbrogade 110, kælderen 01-05-1899: Frameldt 01-05-1902: Aalborggade 2, kælderen 01-11-1906: Østerbrogade 126, kælderen 01-05-1912: Aarhusgade 95, 4. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden) - færdigt. Filmrulle 0015. Registerblad 3530 (unikt id: 3380716) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3380716&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 2-6-1913 Ane Marie Petersen, 03-12-1850, Vollerup - Stillinger: Enke >> Ægtefælle: Hans Ludvig Petersen, f. 06-11-1847, Fausing (læs: Fårdrup), død 23-05-1913, Stillinger: Detailhdl. Adresser: 01-05-1905: Aarhusgade 95, 4. 01-11-1913: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0036. Registerblad 985 (unikt id: 2263751) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2263751&searchname=polit_adv