Correll_Dohlmann

Karen Marie PedersenAge: 83 years18381922

Name
Karen Marie Pedersen
Birth October 3, 1838
Alias
Karen Marie Hansen f. Pedersen

Christening October 31, 1838 (Age 28 days)
MarriagePeder HansenView this family
September 23, 1861 (Age 22 years)
Death of a husbandPeder Hansen
June 25, 1902 (Age 63 years)
Burial of a husbandPeder Hansen
July 2, 1902 (Age 63 years)
Death February 11, 1922 (Age 83 years)
Burial February 16, 1922 (5 days after death)
Family with Peder Hansen - View this family
husband
Peder Hansen
Birth: July 5, 1839 20 23Vollerup by, Gimlinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: June 25, 1902Sigersted by og sogn
herself
Karen Marie Pedersen
Birth: October 3, 1838Halkevad by, Skørpinge sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: February 11, 1922Sigersted by, Sigersted sogn
Marriage: September 23, 1861Skørpinge kirke

Shared note
Karen Marie Petersen alias Karen Marie Hansen f. Pedersen Født: 03-10-1838 i Halkevad by, Skørpinge sogn, V. Flakkebjerg herred og døbt 31-10-1838 i Skørpinge kirke - datter af væver Peter (Knapsted) Lisner og hustru Mætte (Mette) Kirstine Jensdatter i Halkevad. Kilde: KB-opslag 36, nr. 4. Skørpinge sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156291#156291,26184460 Gift 23-09-1861: Smedesvend Peter Hansen i Svendstrup i Tårnborg sogn, 22 år gl, - vac. 22-07-1940 - gifter sig 23-09-1861 i Skørpinge kirke med Karen Marie Pedersen af Skørpinge, 23 år gl., vac. 15-09-1839. Kilde: KB-opslag 80, nr. 2. Skørpinge sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. K.M. År 1849-1871. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156292#156292,26184754 Død 11-02-1922: Karen Marie Hansen f. Pedersen dør 11-02-1922 i Sigersted by, Sigersted sogn, 83 år gl., og bliver begravet 16-02-1922 på Sigersted kirkegård. Alderdomsunderstøttet, husejerske i Sigersted. Enke efter smed Peder Hansen, død 1902. Født 03-10-1838 i Halkevad, Skørpinge sogn, datter af væver Peter Lisner og hustru Mette Kirstine Jensdatter. Kilde: KB-opslag 89, nr. 2. Sigersted by, Alsted herred (Ringsted herred). Sorø amt. K.M. År År 1892-1943. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155509#155509,25978501 9 børn i ægteskabet: Se hjemmesiden: Poul Steen - Slægtsnotater http://stamtavle.poulsteen.dk/pedigree.php?personID=I1239&tree=Poul