Correll_Dohlmann

Coral Irene J. Grave1904

Name
Coral Irene J. Grave
Birth April 26, 1904
Alias
Irene Coral Grave

MarriagePoul Michael Salomon DessauView this family
1923 (Age 18 years)

Birth of a daughter
#1
Harriet Frederikke Dessau
May 22, 1925 (Age 21 years)
Death of a husbandPoul Michael Salomon Dessau
1943 (Age 38 years)

Death of a daughterHarriet Frederikke Dessau
March 15, 1975 (Age 70 years)

Death

Shared note
Irene Coral J. Grave alias Coral Irene Grave og Coral Dessau f. Grave Født: 26-04-1904 i Perth, Australien Gift 1923: Poul Michael Salomon Dessau, f. 31-12-1893, gifter sig i 1923 med Irene Coral J. Grave, f. 26-04-1904 i Perth, Australien. Kilde: FT-1940 Folketælling: FT-1940 - 5. nov.: Tranevænget 8, 1. sal, tv., Hellerup, Gentofte kommune (Maglegårds sogn) Poul Dessau, f. 31-12-1893 i Odense, gift i 1923, dansk, husfar, direktør >> Coral Dessau, f. 26-04-1904 i Perth, Australien, gift i 1923, dansk, husmor Harriet Dessau, f. 22-05-1925 i Melbourne, Australien, dansk, ugift, barn Anna Nielsen, ugift, husholderske Kilde: FT-opslag 38 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=241026#241026,46014624 1950-1956: Fru Coral Dessau, Tranevænget 10, Hellerup