Correll_Dohlmann

Jeanne Lucy SvendsenAge: 82 years18881971

Name
Jeanne Lucy Svendsen
Birth October 16, 1888 25 22
Alias
Jeanne Lucy Mürer f. Svendsen

Christening December 14, 1888 (Age 59 days)
MarriageArne MürerView this family

Death of a maternal grandmotherAgnes Victoria Gersdorff
June 19, 1889 (Age 8 months)
Death of a maternal grandfatherJohan Frederik Peter Adolf Cappelen
October 3, 1893 (Age 4 years)
Death of a husbandArne Mürer
December 30, 1967 (Age 79 years)
Burial of a husbandArne Mürer
January 1968 (Age 79 years)
Death September 24, 1971 (Age 82 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 18, 1887Roskilde Domkirke
11 months
herself
Jeanne Lucy Svendsen
Birth: October 16, 1888 25 22Sankt Johannes sogn, Kbh.
Death: September 24, 1971Salisbury Central Hospital, Zimbabwe
Family with Arne Mürer - View this family
husband
Arne Mürer
Birth: September 9, 1900Drammen, Buskerud, Norge
Death: December 30, 1967Salisbury Central Hospital, Zimbabwe
herself
Jeanne Lucy Svendsen
Birth: October 16, 1888 25 22Sankt Johannes sogn, Kbh.
Death: September 24, 1971Salisbury Central Hospital, Zimbabwe
Marriage:

Shared note
ID 125-6b2b1: Jeanne Lucy Svendsen alias Jeannie Lucie Englender og Jeanne Lucy Mürer f. Svendsen Født: 16-10-1888 i Sankt Johannes sogn, Kbh. og døbt 14-12-1888 i Sankt Johannes kirke, Kbh. - datter af ingeniør Carl Edvard Svendsen og hustru (ID 125-6b2b) Agnes Frederikke Catharina Christina Petrea Gersdorff Cappelen, 22 år gl., Vendersgade 22, 4. sal, Kbh. Faddere: Inspektør Fritz Cappelen og hustru Viktoria. Restauratør Edvard Svendsen samt faderen og frk. Agnes Larsen. Kilde: KB-opslag 290, nr. 912. Sankt Johannes sogn, Kbh. År 1886-1889. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155839#155839,26056977 Gift: Arne Mürer, arkitekt (f. 09-09-1900 i Drammen, Buskerud, Norge, søn af Alexander Mürer (f. 10-09-1866 i Drammen, Buskerud, Norge) og Amalie Jacobine Olsen, f. 23 Jun 1874 i Kongsvinger, Hedmark, Norge) gifter sig med Jeanne Lucy Svendsen (f. 16-10-1888 i Sankt Johannes sogn, Kbh., datter af ingeniør Carl Edvard Svendsen og hustru Agnes Frederikke Catharina Christina Petrea Gersdorff Cappelen. Død 24-09-1971: Jeanne Lucy Mürer f. Svendsen, enke, født i Danmark, dør 24-09-1971 på Salisbury Central Hospital, Zimbabwe, 82 år gl. 100, West Road, Avondale, Harare Province, Zimbabwe. Dødsårsag: Congestive Heart Failure, Cardiac Ischaemia, Fractured left femur. Dødsattest underskrevet af: Dr. Warren. Antal børn: 1. Kilde: Zimbabwe Death notices, 1904-1976 https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:939N-829Q-66?i=95&cc=1838530 Folketælling: FT-1901: Maglekildevej 12, 2. sal., Frederiksberg: >> ID 125-6b2b1: Jeanne Lucy Svendsen, f. 16-10-1888 i Sankt Johannes sogn, Kbh., barn Midlertidigt fraværende fra Maglekildevej 12, 2. sal., Frbg.: ID 125-6b2b: Fritze Svendsen, f. 27-11-1865 i Frederiksborg, Hillerød, husmor, formue, opholder sig i Christiania = Kristiania (nu Oslo) Kilde: Husliste nr. 1968 - FT-opslag 16 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=25156#25156,2864107 og opslag 18 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=25156#25156,2864109