Correll_Dohlmann

Ena Johanne MøllerAge: 74 years19161991

Name
Ena Johanne Møller
Birth August 8, 1916
Alias
Ena Johanne Buchholtz f. Møller og Hanne Buchholtz

Christening September 10, 1916 (Age 33 days)
Death of a husbandHarry Louis Gersdorff Buchholtz
October 24, 1984 (Age 68 years)
Burial of a husbandHarry Louis Gersdorff Buchholtz
October 1984 (Age 68 years)
Death July 17, 1991 (Age 74 years)
Burial July 1991 (Age 74 years)
Family with Harry Louis Gersdorff Buchholtz - View this family
husband
herself
daughter
Jytte Gersdorff Buchholtz
daughter
Ena Johanne Gersdorff Buchholtz
son
Louis Gersdorff Buchholtz

Shared note
Ena Johanne Møller alias Ena Johanne Buchholtz f. Møller og Hanne Buchholtz Født: 08-08-1916 på Båring Mark, Asperup sogn, Vends herred, Odense amt og døbt 10-09-1916 i Asperup kirke - datter af fisker Karl Aksel Møller (f. 15-09-1886 på Båring Mark) og hustru Dorthea Marie f. Jørgensen, 25 år gl., (f. 24-07-1891)boende Baaring Mark. Forældrene viet 09-11-1912 i Roerslev sogn. Kilde: KB-opslag 90, nr. 15. Asperup sogn, Vends herred, Odense amt. K.M. År 1900-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178523#178523,30284214 Gift 22-12-1934: Ungkarl, Harry Louis Gersdorff Buchholtz, husejer på Båring Mark, Asperup sogn (f. 05-06-1909 i Strib, Vejlby sogn, Odense amt, søn af dentist Carl Villiam Buchholtz og hustru Agnes Victoria Xenia (læs: Zenia) Rigmor (Gersdorff) Cappelen, Strib) gifter sig 22-12-1934 i Asperup kirke med ugift Ena Johanne Møller (f. 08-08-1916 på Båring Mark, Asperup sogn, datter af fisker Karl Aksel Møller og hustru Dorthea Marie Jørgensen). Vidner: Brudeparrets fædre. Anmærkn.: Attest fra sognefogeden i Asperup af 30-11-1934. Kilde: KB-opslag 168, nr. 9. Asperup sogn, Vends herred, Odense amt. K.M. År 1921-1937. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178524#178524,30284548 Død 17-07-1991: Hanne Buchholtz (alias Ena Johanne Buchholtz f. Møller) dør 17-07-1991, 74 år gl. Hun bliver begravet i juli 1991 på Asperup kirkegård. Kildetekst: Harry Gersdorff Buchholtz, Født: 05-Jun-1909, Alder: 75, Død: 24-Okt-1984 Hanne Buchholtz, Født: 08-Aug-1916, Alder: 75, Død: 17-Jul-1991 Kilde: Fotograf: Karlby - 29-Okt-2007 og Indtaster: Karlby - 29-Okt-2007 DIS-Gravsten Asperup Kirkegård, Asperup sogn, Vends herred, Odense amt. https://gravsten.dis-danmark.dk/grv_vis_data.php?b_id=51036 Parret får sammen 3 børn.