Correll_Dohlmann

Annine Dagny Jensen1902

Name
Annine Dagny Jensen
Birth May 22, 1902
Alias
Annine Dagny Buchholtz f. Jensen

Occupation
Husassistent i 1933

Hjemmedøbt June 10, 1902 (Age 19 days)
Christening October 19, 1902 (Age 4 months)
Death

Family with Frank William Gersdorff Buchholtz - View this family
husband
herself
daughter
Xenia Rigmor Viktoria Gersdorff Buchholtz

Shared note
Annine Dagny Jensen alias Annine Dagny Buchholtz f. Jensen Født: 22-05-1902 i Snedsted by og sogn, Hassing herred, Thisted amt og hjemmedøbt 10-06-1902. Fremstillet 19-10-1902 i Snedsted kirke. Datter af mejeribestyrer Jens Hansen Jensen og hustru Mette Sørensen (38 år) i Snedsted. Kilde: KB-opslag 97, nr. 10. Snedsted sogn. Hassing herred, Thisted amt. K.M. År 1892-1903. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=169452#169452,28454684 Erhverv: Husassistent i 1933 Gift 15-10-1933: Ugift tandtekniker, Frank William Gersdorff Buchholtz af Strib (f. 28-12-1906 i Strib, Vejlby sogn, søn af tandtekniker Carl Villiam Buchholtz og hustru Agnes Victoria Xenia Rigmor Gersdorff Cappelen) gifter sig den 15-10-1933 i Middelfart kirke med ugift husassistent, Annine Dagny Jensen af Strib (f. 22-05-1902 i Snedsted, Thisted amt, datter af mejeribestyrer Jens Hansen Jensen og hustru Mette Sørensen). Lysning i Strib kirke. Vidner: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 55, nr. 24. Middelfart sogn. K.M. År 1929-1943. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=180223#180223,30564845