Correll_Dohlmann

Johanna SchmidtAge: 82 years19081990

Name
Johanna Schmidt
Birth April 18, 1908
Alias
Johanne Thomsen f. Schmidt

Christening May 24, 1908 (Age 36 days)
Death of a husbandJacob Peter Thomsen
February 3, 1968 (Age 59 years)
Burial of a husbandJacob Peter Thomsen
February 6, 1968 (Age 59 years)
Death November 13, 1990 (Age 82 years)

Burial November 1990 (Age 82 years)
Family with Jacob Peter Thomsen - View this family
husband
Jacob Peter Thomsen
Birth: August 2, 1905 38 35Hyrup, Bevtoft sogn, Haderslev amt
Death: February 3, 1968Hjerndrup by og sogn, Sønder Tyrstrup herred. Haderslev amt
herself
son
Thomas Peter Thomsen

Shared note
Johanna Schmidt alias Johanne Thomsen f. Schmidt Født: 18-04-1908 i Hjerndrup sogn, Sønder Tyrstrup herred, Haderslev amt og døbt 24-05-1908 i Hjerndrup kirke - datter af Peter Christensen Schmidt, staldmester i Hjerndrup, og hustru Christina Maria f. Conradsen. Kilde: KB-opslag 30, nr. 5. Hjerndrup sogn, Sønder Tyrstrup herred. Haderslev amt. K.M. År 1884-1935. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=201646#201646,38216728 Gift 29-10-1930: Ungkarl, husmand Jacob Peter Thomsen, opholdssted: Hjerndrup sogn (f. 02-08-1905 i Hyrup, Bevtoft sogn, Haderslev amt af forældrene, gårdejer Thomas Peter Thomsen og hustru Gunder Sommerlund), gifter sig 29-10-1930 i Hjerndrup kirke med pige Johanna Schmidt, centralbestyrerinde, opholdssted: Hjerndrup sogn (f. 18-04-1908 i Hjerndrup sogn, Sønder Tyrstrup herred, Haderslev amt af forældrene karetmager Peter Christensen Schmidt og hustru Christina Maria Conradsen). KB-opslag 94, nr. 4, side 220. Hjerndrup sogn, Sønder Tyrstrup herred. Haderslev amt. K.M. År 1884-1935. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=201646#201646,38216792 Død 13-11-1990: Johanne Thomsen f. Schmidt dør 13-11-1990, i en alder af 82 år, 6 mdr. og 25 dage. Kilde: Gravsteder på Hjerndrup Kirkegård http://www.danskkgindex.dk/hjerndrup/hjerndrup_svar_soeg.php 4 børn i ægteskabet. 1. Thomas Peter Thomsen 2. Gunnar Thomsen 3. Bent Thomsen 4. Lilli Thomsen