Correll_Dohlmann

Adam Raimund Seiz v. Seitzberg1668

Name
Adam Raimund Seiz v. Seitzberg
Birth about October 1668 58
Alias
Adam Raimund Seiz og Adam Raimund Seiz von Seitzberg

Christening November 7, 1668 (Age 37 days)
Death of a fatherAdam Seiz
before April 1687 (Age 18 years)
Death of a maternal grandmotherHelena v. Erckenprecthausen
March 1688 (Age 19 years)

MarriageSusanne Dorothea MünstererView this family
October 17, 1690 (Age 22 years)
Death of a motherEva Elisabeth Kümpel
1690 (Age 21 years)

Death of a brotherJohann Engelhard Seiz v. Seitzberg
April 15, 1708 (Age 39 years)
Burial of a brotherJohann Engelhard Seiz v. Seitzberg
April 1708 (Age 39 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
himself
-8 years
elder brother
Family with Susanne Dorothea Münsterer - View this family
himself
wife
Marriage: October 17, 1690St. Nikolaus Kirche, Pittersberg, Oberpfalz, Tyskland
Johann Egidi v. Loefen + Susanne Dorothea Münsterer - View this family
wife’s husband
wife
Marriage:

Shared note
Adam Raimund Seiz von Seitzberg alias Adam Raimund Seiz Gamle stavemåder: von Seitzenberg. Adam Raimund v. Seitzenberg zu Wolffenring. Født: ca. okt. 1668 i Pittersberg, Ebermannsdorf i Oberpfalz, Tyskland og bliver døbt navnet: Adam Raimund Seiz, den 07-11-1668 St. Nikolaus Kirche, Pittersberg, Oberpfalz, Tyskland. Søn af Adam Seiz og Eva Kümpel. Pittersberg er en landsby i kommunen Ebermannsdorf i Oberpfalz, Amberg-Sulzbach, omkring 15 miles sydøst for Amberg Oberpfalz-Nord i regionen. Gift 17-10-1690: Adam Raimund Seiz von Seitzberg gifter sig 17-10-1690 St. Nikolaus Kirche, Pittersberg, Oberpfalz, Tyskland med enken Susanne Dorothea Münsterer f. 17-09-1651 - datter af godsejer Christoph Münsterer von Münster og Maria Elisabetha von Steinling. Brødrene, godsejerne Adam Raimund Seiz og Johann Engelhard Seiz, står i 1690 i spidsen for styret på godset Wolfering (Wolfring) i Tyskland. Adlet: I 1699 adlet af Kejser Leopold I i Wien - Adam får føjet adelstitlen "von Seitzberg" til sit navn og tituleres da som: Adam Raimund Seiz von Seitzberg, ejer til godset Wolfering (Wolfring). Adam Raimund Seiz bliver den 26-05-1699 optaget i adelstanden, hvor Kejser Leopold I på slottet Laxenburg ved Wien signerer Adam Raimund Seiz' adelspatent. Originalteksten lyder: "Seiz (Taf. 184.) v. Seitzenberg. Johann Engelhard Seiz aus Wolffenring (BA. Nabburg) erhielt ein Reichadelsdiplom d. d. Laxenburg 26. Mai 1699. In Bayern am 28. Aug. 1700 ausgeschrieben. Joh. Engelh. und Adam Raimund v. Seitzenberg zu Wolffenring 1707 auf dem oberpfälz Landtage. Wappen: g. s. quadrirt; 1. u. 4 gekr. r. Löwe, in der Rechten eine b. Weintraube an gr. Stiel haltend 2. u. 3. gr. Weintraube. Gekr. Helm: der Löwe wachsend zwischen zwei r. - b. Flügeln. Decken: r. g. - b. s." Kilde: Abgestorbe Bayerische Geschlechter - side 180