Correll_Dohlmann

Thomas Petersen ThomsenAge: 39 years18661906

Name
Thomas Petersen Thomsen
Birth September 7, 1866
Alias
Thomas Pedersen Thomsen og Thomas Peter Thomsen

Christening September 23, 1866 (Age 16 days)
MarriageGunder SommerlundView this family
June 20, 1893 (Age 26 years)
Birth of a son
#1
Jacob Peter Thomsen
August 2, 1905 (Age 38 years)
Christening of a sonJacob Peter Thomsen
September 3, 1905 (Age 38 years)
Death August 28, 1906 (Age 39 years)
Family with Gunder Sommerlund - View this family
himself
Thomas Petersen Thomsen
Birth: September 7, 1866Hyrup, Bevtoft sogn, Bjerre herred, Vejle amt
Death: August 28, 1906Bevtoft by og sogn, Nørre Rangstrup herred, Haderslev amt
wife
Gunder Sommerlund
Birth: January 16, 1870Agerskov Hede, Agerskov sogn, Nørre Rangstrup herred
Death: March 21, 1942Bevtoft sogn, Nørre Rangstrup herred. Haderslev amt
Marriage: June 20, 1893Bevtoft kirke
12 years
son
Jacob Peter Thomsen
Birth: August 2, 1905 38 35Hyrup, Bevtoft sogn, Haderslev amt
Death: February 3, 1968Hjerndrup by og sogn, Sønder Tyrstrup herred. Haderslev amt
Johannes Hansen Abrahamsen + Gunder Sommerlund - View this family
wife’s husband
Johannes Hansen Abrahamsen
Birth: March 3, 1870Kirkeby, Roader sogn, Tønder amt
Death: October 24, 1951Hyrup, Bevtoft sogn, Nørre Rangstrup herred, Haderslev amt
wife
Gunder Sommerlund
Birth: January 16, 1870Agerskov Hede, Agerskov sogn, Nørre Rangstrup herred
Death: March 21, 1942Bevtoft sogn, Nørre Rangstrup herred. Haderslev amt
Marriage: September 30, 1910Bevtoft kirke

Shared note
Thomas Petersen Thomsen Ved dåben indskrevet som Thomas Pedersen Thomsen alias Thomas Peter Thomsen Født: 07-09-1866 i Hyrup, Bevtoft sogn, Bjerre herred, Vejle amt og døbt 23-09-1866 i Bevtoft kirke - søn af gårdmand Povl Christian Thomsen, Hurup og hustru Anne f. Pedersen, 30 år gl. Kilde: KB-opslag 40, nr. 15. Bevtoft sogn. Nørre Rangstrup herred, Haderslev amt. K.M. År 1857-1879. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=201002#201002,38063196 Konfirmeret 10-04-1881 i Bevtoft kirke: Thomas Petersen Thomsen i Hyrup, Bevtoft sogn. Kilde: KB-opslag 178, nr. 7. Bevtoft sogn. Nørre Rangstrup herred, Haderslev amt. K.M. År 1880-1926. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=201014#201014,38065401 Gift 20-06-1893: Landmand, ungkarl Thomas Petersen Thomsen, Hyrupmark, (f. 07-09-1866 i Hyrup (Bevtoft sogn) og døbt 23-09-1866 i Bevtoft kirke, konfirmeret 10-04-1881 i Bevtoft kirke, søn af gårdmand Paul Christian Thomsen, Hyrupmark og hustru Anne f. Petersen) gifter sig 20-06-1893 i Bevtoft kirke med pigen Gunder Sommerlund, i Agerskov (f. 16-01-1870 i Agerskov sogn, døbt 21-01-1870 i Agerskov kirke, konfirmeret 06-04-1884 i Agerskov kirke, datter af parcellist Jakob Peter Sommerlund og hustru Merret Maria Rudolph. Kilde: KB-opslag 225, nr. 6. Bevtoft sogn. Nørre Rangstrup herred. Haderslev amt. K.M. År 1880-1926. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=201014#201014,38065448 Død 28-08-1906: Thomas Peter Thomsen, f. 07-09-1866 i Hyrup (Bevtoft sogn), dør 28-08-1906 i Bevtoft by og sogn, Nørre Rangstrup herred, Haderslev amt, 39 år og 10 mdr. gl., og bliver begravet 02-08-1906 på Bevtoft kirkegård, Nørre Rangstrup herred. Husmand på Hyrup Mark. Gift. Efterlevende hustru Gunder f. Sommerlund. Kilde: KB-opslag 261, nr. 3. Bevtoft sogn. Nørre Rangstrup herred. Haderslev amt. K.M. År 1880-1926. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=201014#201014,38065484