Correll_Dohlmann

Emma Gustava SandbergAge: 63 years18771940

Name
Emma Gustava Sandberg
Birth March 18, 1877
Alias
Emma Gustafva Sandberg og Emma Gustava Henriksen f. Sandberg

MarriageChristian HenriksenView this family
November 23, 1901 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#1
Jenny Elise Kirstine Henriksen
September 10, 1902 (Age 25 years)
Occupation
Fabriksarbejderske i Lyngby Gardinfabrik i 1901

Christening of a daughterJenny Elise Kirstine Henriksen
October 26, 1902 (Age 25 years)
Birth of a son
#2
Anker Søren Gustaf Henriksen
April 17, 1904 (Age 27 years)
Christening of a sonAnker Søren Gustaf Henriksen
September 4, 1904 (Age 27 years)
Marriage of a childCharles PedersenJenny Elise Kirstine HenriksenView this family
August 3, 1930 (Age 53 years)
Death after November 5, 1940 (Age 63 years)

Family with Christian Henriksen - View this family
husband
herself
Marriage: November 23, 1901Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn
10 months
daughter
19 months
son

Shared note
Emma Gustava Sandberg alias Emma Gustafva Sandberg og Emma Gustava Henriksen f. Sandberg Født: 18-03-1877 i Kropp, Malmöhus län, Skåne, Sverige Erhverv: Fabriksarbejderske i Lyngby Gardinfabrik i 1901 Gift 23-11-1901: Ungkarl Christian Henriksen, malermester i Lyngby (Kgs.), 30 år gl., (f. 20-07-1871 i Kirke Værløse, søn af maler Søren Henriksen og hustru (Maren) Kirstine f. Andersen) gifter sig 23-11-1901 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn med pige Emma Gustava Sandberg (alias Emma Gustafva Sandberg i Lyngby (Kgs.), 24 år gl. (f. 18-03-1877 i Kropp sogn, i Skåne, datter af Gustav Nilsson Sandberg og hustru Elisa f. Nilsson). Vidner: Søren Henriksen, malermester i Hjortekjær. Hans Henriksen, malermester i (Kgs.) Lyngby. Kilde: KB-opslag 144, nr. 55. Kongens Lyngby. K.M. År 1898-1902. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152902#152902,25459601 Død efter 05-11-1940 og før 15-09-1964. Folketællinger: FT-1901: matrikel-nr. 65e, Kgs. Lyngby, Sokkelund herred, Kbhvns. amt: Ejer: Sophus Guhle: >> Emma Sandberg, f. 18-03-1877 i Kropp, Sverige, ugift, tilflyttet i 1899, logerende, fabriksarbejderske i Lyngby Gardinfabrik Kilde: Husliste No. 14. - FT-opslag 1901. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=21891#21891,2209629 FT-1906: Lyngby Hovedgade 35, Kgs. Lyngby (landsogn), fam.nr. 42: Christian Henriksen, f. 20-07-1871 i Kirke Værløse, Værløse sogn, gift, husfar, malermester >> Emma Gustava Hendriksen, f. 18-03-1877 i Kropp sogn, i Skåne, gift, husmor Jenny Elise Kirstine Hendriksen, f. 10-09-1902, barn (alias Jenny Elise Kirstine Henriksen) Anker Søren Gustav Henriksen, f. 17-04-1904, barn (alias Anker Søren Gustaf Henriksen) Kilde: Skema nr. 4 - FT-opslag 17 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=11475#11475,329175 FT-1911: Lyngby Hovedgade 35, Kgs. Lyngby (landsogn), fam.nr. 24: Christian Henriksen, f. 20-07-1871 i Kirke Værløse, Værløse sogn, gift, husfar, malermester >> Emma (Gustava) Hendriksen, f. 18-03-1877 i Kropp sogn, i Skåne, gift, husmor Jenny Elise Kirstine Henriksen, f. 10-09-1902 i Lyngby, barn Anker Søren Gustaf Henriksen, f. 17-04-1904 i Lyngby, barn Kilde: FT-opslag 254 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=69178#69178,12806900 FT-1921: Lyngby Hovedgade 35, 1. sal, Kgs. Lyngby (sogneliste): Christian Henriksen, f. 20-07-1871 i Kirke Værløse, Værløse sogn, gift, husfar, malermester, tilflyttet i 1890 >> Emma (Gustava) Henriksen, f. 18-03-1877 (i Kropp sogn), Sverige, gift, husmor, tilflyttet i 1899 Jenny (Elise Kirstine) Henriksen, f. 10-09-1902 i Kgs. Lyngby, barn, kontorist Anker (Søren Gustaf) Henriksen, f. 17-04-1904 i Kgs. Lyngby, barn Kilde: FT-opslag 77. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=78957#78957,13531868 1925 - 5. nov.: Gasværksvej 4, Kgs. Lyngby (sogneliste) - skema 392: Christian Henriksen, f. 20-07-1871 i Kirke Værløse, Værløse sogn, gift, husfar, malermester, tilflyttet i 1890 >> Emma (Gustava) Henriksen, f. 18-03-1877 (i Kropp sogn), Sverige, gift, husmor, tilflyttet i 1899 Jenny Elise Christine Henriksen, f. 10-09-1902 i Kgs. Lyngby, ugift, datter, kontorassistent Anker Søren Gustaf Henriksen, f. 17-04-1904 i Kgs. Lyngby, ugift, søn, stud. polyt. Kilde: FT-opslag 6 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=100183#100183,15989664 1930 - 5. nov.: Gasværksvej 4, Kgs. Lyngby (sogneliste) - skema 1038: Christian Henriksen, f. 20-07-1871 i Kirke Værløse, Værløse sogn, gift i 1901, husfar, malermester, egen virksomhed, 2 levende børn i ægteskabet, ingen døde >> Emma Gustava Henriksen, f. 18-03-1877 (i Kropp sogn), Sverige, gift i 1901, husmor, 2 levende børn i ægteskabet, ingen døde Kilde: FT-opslag 1199 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=102354#102354,16205608 1940 - 5. nov.: Gasværksvej 4, Kgs. Lyngby (sognelister): Chr(istian) Henriksen, f. 20-07-1871 i Kirke Værløse, Værløse sogn, gift 23-11-1901, husfar, malermester >> Emma (Gustava) Henriksen, f. 18-03-1877 (i Kropp sogn), Sverige, gift 23-11-1901, husmor Kilde: FT-opslag 27 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=223386#223386,42152462