Correll_Dohlmann

Jenny Elise Kirstine Henriksen1902

Name
Jenny Elise Kirstine Henriksen
Birth September 10, 1902 31 25
Alias
Jenny Elise Kirstine Petersen f. Henriksen

Christening October 26, 1902 (Age 46 days)
Birth of a brotherAnker Søren Gustaf Henriksen
April 17, 1904 (Age 19 months)
Christening of a brotherAnker Søren Gustaf Henriksen
September 4, 1904 (Age 23 months)
Death of a paternal grandfatherSøren Henriksen
September 29, 1927 (Age 25 years)
Death of a paternal grandmotherMaren Kirstine Andersen
January 16, 1929 (Age 26 years)
MarriageCharles PedersenView this family
August 3, 1930 (Age 27 years)
Death of a motherEmma Gustava Sandberg
after November 5, 1940 (Age 38 years)

Death of a fatherChristian Henriksen
September 15, 1964 (Age 62 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 23, 1901Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn
10 months
herself
19 months
younger brother
Family with Charles Pedersen - View this family
husband
herself
Marriage: August 3, 1930Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn

Shared note
Jenny Elise Kirstine Henriksen alias Jenny Elise Kirstine Petersen f. Henriksen Født: 10-09-1902 på Lyngby Jernbanevej 4, Kgs. Lyngby sogn og døbt 26-10-1902 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn - datter af malermester Christian Henriksen og hustru Emma Gustave f. Sandberg, 25 år gl., Lyngby. Faddere: Moderen. Snedker Bergs hustru, Frederiksberg. Malermester S(øren) Henriksen, Lyngby (barnets farfar). Malermester H(ans) Henriksen, Hjortekær (barnets farbror). *) Malermester L(ars) Henriksen, Lyngby (barnets farbror, gift med (ID 6-1) Frederikke Henriette f. Dohlmann der er søster til (ID 6) Carl August Dohlmann). Murermester Jul. Madsen, Hellerup. Kilde: KB-opslag 247, nr. 64. Kongens Lyngby sogn. K.M. År 1898-1902 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152897#152897,25458437 *) Lars Henriksen er svoger til Carl August Dohlmann, der er Lise-Lone's morfar. Konfirmeret 30-09-1917 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn: Jenny Elise Kirstine Henriksen boende hjemme hos forældrene: malermester Christian Henriksen og hustru Emma Gustave f. Sandberg, Hovedgaden 35, Kgs. Lyngby. Kilde: KB-opslag 140, nr. 3. Kongens Lyngby sogn. K.M. År 1913-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152904#152904,25460016 Gift 03-08-1930: Ugift købmand, Charles Petersen, Kgs. Lyngby (f. 26-08-1902 i Fensmark sogn (Tybjerg herred, Præstø amt), søn af glassliber Jens Peter Petersen og hustru Caroline Marie Hansen) gifter sig 03-08-1930 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn med ugift kontorist, Jenny Elise Kirstine Henriksen, Kgs. Lyngby (f. 10-09-1902 i Kgs. Lyngby sogn, datter af malermester Christian Henriksen og hustru Emma Gustave f. Sandberg). Vidner: Parrets fædre. Kilde: KB-opslag 65, nr. 22. Kongens Lyngby sogn. K.M. År 1923-1933 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152906#152906,25460460 Folketællinger: FT-1906: Lyngby Hovedgade 35, Kgs. Lyngby (landsogn), fam.nr. 42: Christian Henriksen, f. 20-07-1871 i Kirke Værløse, Værløse sogn, gift, husfar, malermester Emma Gustava Hendriksen, f. 18-03-1877 i Kropp sogn, i Skåne, gift, husmor >> Jenny Elise Kirstine Hendriksen, f. 10-09-1902, barn (alias Jenny Elise Kirstine Henriksen) Anker Søren Gustav Henriksen, f. 17-04-1904, barn (alias Anker Søren Gustaf Henriksen) Kilde: Skema nr. 4 - FT-opslag 17 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=11475#11475,329175 FT-1911: Lyngby Hovedgade 35, Kgs. Lyngby (landsogn), fam.nr. 24: Christian Henriksen, f. 20-07-1871 i Kirke Værløse, Værløse sogn, gift, husfar, malermester Emma (Gustava) Hendriksen, f. 18-03-1877 i Kropp sogn, i Skåne, gift, husmor >> Jenny Elise Kirstine Henriksen, f. 10-09-1902 i Lyngby, barn Anker Søren Gustaf Henriksen, f. 17-04-1904 i Lyngby, barn Kilde: FT-opslag 254 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=69178#69178,12806900 FT-1921: Lyngby Hovedgade 35, 1. sal, Kgs. Lyngby (sogneliste): Christian Henriksen, f. 20-07-1871 i Kirke Værløse, Værløse sogn, gift, husfar, malermester, tilflyttet i 1890 Emma (Gustava) Henriksen, f. 18-03-1877 (i Kropp sogn), Sverige, gift, husmor, tilflyttet i 1899 >> Jenny (Elise Kirstine) Henriksen, f. 10-09-1902 i Kgs. Lyngby, barn, kontorist Anker (Søren Gustaf) Henriksen, f. 17-04-1904 i Kgs. Lyngby, barn Kilde: FT-opslag 77. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=78957#78957,13531868 1925 - 5. nov.: Gasværksvej 4, Kgs. Lyngby (sogneliste) - skema 392: Christian Henriksen, f. 20-07-1871 i Kirke Værløse, Værløse sogn, gift, husfar, malermester, tilflyttet i 1890 Emma (Gustava) Henriksen, f. 18-03-1877 (i Kropp sogn), Sverige, gift, husmor, tilflyttet i 1899 >> Jenny Elise Christine Henriksen, f. 10-09-1902 i Kgs. Lyngby, ugift, datter, kontorassistent Anker Søren Gustaf Henriksen, f. 17-04-1904 i Kgs. Lyngby, ugift, søn, stud. polyt. Kilde: FT-opslag 6 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=100183#100183,15989664