Correll_Dohlmann

Ellen HenriksenAge: 1 day19011901

Name
Ellen Henriksen
Birth January 31, 1901 28 22
Alias
Ellen Hendriksen

Hjemmedøbt February 1, 1901 (on the date of death)
Death February 1, 1901 (Age 1 day)
Burial February 3, 1901 (2 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 4, 1900Frederikskirken, Kbh.
Divorce: 1921
2 months
herself
Ellen Henriksen
Birth: January 31, 1901 28 22Hjortekær, Kongens Lyngby sogn
Death: February 1, 1901Hjortekær, Kongens Lyngby
4 years
younger sister

Shared note
Ellen Henriksen Ved dåben indskrevet som Ellen Hendriksen Født: 31-01-1901 i Hjortekær, Kongens Lyngby sogn og hjemmedøbt 01-02-1901 af jordemoderen, fru Petersen. Datter af maler Hans Hendriksen og hustru Mariane Vilhelmine Jacobine f. Petersen, 22 år, Hjortekær. Kilde: KB-opslag 210, nr. 9. Kongens Lyngby sogn. K.M. År 1898-1902. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152897#152897,25458400 Død 01-02-1901: Ellen Henriksen dør 01-02-1901 i Hjortekær, Kongens Lyngby sogn, 1 dag gl., og bliver begravet 03-02-1901 på Ny kirkegård, Kgs. Lyngby - datter af malersvend Hans Henriksen, Hjortekær. Kilde: KB-opslag 98, nr. 5. Kongens Lyngby sogn. K.M. År 1898-1902. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152908#152908,25460745