Correll_Dohlmann

Charles Pedersen1902

Name
Charles Pedersen
Birth August 26, 1902
Alias
Charles Petersen

Christening October 19, 1902 (Age 54 days)
MarriageJenny Elise Kirstine HenriksenView this family
August 3, 1930 (Age 27 years)
Occupation
Købmand i 1930

Death

Family with Jenny Elise Kirstine Henriksen - View this family
himself
wife
Marriage: August 3, 1930Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn

Shared note
Charles Pedersen alias Charles Petersen Født: 26-08-1902 på Fensmark Mark, Fensmark sogn, Tybjerg herred, Præstø amt og døbt 19-10-1902 i Fensmark kirke - søn af glassliber Jens Peter Pedersen og hustru Caroline Marie f. Hansen. Kilde: KB-opslag 29, nr. 15. Fensmark sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. K.M. År 1896-1906. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149400#149400,24706267 Erhverv: Købmand i 1930 Gift 03-08-1930: Ugift købmand, Charles Petersen, Kgs. Lyngby (f. 26-08-1902 i Fensmark sogn (Tybjerg herred, Præstø amt), søn af glassliber Jens Peter Petersen og hustru Caroline Marie Hansen) gifter sig 03-08-1930 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby sogn med ugift kontorist, Jenny Elise Kirstine Henriksen, Kgs. Lyngby (f. 10-09-1902 i Kgs. Lyngby sogn, datter af malermester Christian Henriksen og hustru Emma Gustave f. Sandberg). Vidner: Parrets fædre. Kilde: KB-opslag 65, nr. 22. Kongens Lyngby sogn. K.M. År 1923-1933 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152906#152906,25460460