Correll_Dohlmann

Ane Kirstine Pedersdatter1822

Name
Ane Kirstine Pedersdatter
Birth November 1, 1822 63 34
Alias
Anna Kirstine Pedersdatter

Hjemmedøbt November 3, 1822 (Age 2 days)
Death of a fatherPeder Rasmussen
December 14, 1831 (Age 9 years)
Death of a motherKaren Carlsdatter
December 18, 1837 (Age 15 years)
Death of a half-brotherHenrik Pedersen
April 4, 1878 (Age 55 years)
Burial of a half-brotherHenrik Pedersen
April 12, 1878 (Age 55 years)
Death of a half-brotherFrederik Pedersen
June 3, 1879 (Age 56 years)
Burial of a half-brotherFrederik Pedersen
June 10, 1879 (Age 56 years)
Death of a sisterOlive Dorothea Pedersdatter
December 21, 1880 (Age 58 years)
Burial of a sisterOlive Dorothea Pedersdatter
January 7, 1881 (Age 58 years)
Death of a brotherRasmus Ludvig Pedersen
October 31, 1886 (Age 63 years)
Burial of a brotherRasmus Ludvig Pedersen
November 5, 1886 (Age 64 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 23, 1814Køng kirke
3 months
elder sister
3 years
elder brother
3 years
elder brother
3 years
herself
Father’s family with Olive Dorothea Rød - View this family
father
step-mother
Marriage: June 3, 1795Vordingborg kirke
8 years
half-brother
6 years
half-brother
-14 years
half-sister
4 years
half-brother
7 years
half-brother
Friderich Pedersen
Birth: about September 1806 47 33Vordingborg
Death: about March 25, 1807Vordingborg
6 years
half-brother
Niels Peter Pedersen
Birth: November 11, 1812 53 40Vordingborg
Death: July 26, 1813Vordingborg by og sogn

Shared note
ID 16-9: Ane Kirstine Pedersdatter alias Anna Kirstine Pedersdatter Født: 01-11-1822 i Lundby sogn, Hammer herred, Præstø amt og hjemmedøbt der 03-11-1822 - datter af (ID 32) indsidder Peder Rasmussen og (ID 32b) hustru Karen Johansdatter Kilde: KB-opslag 31, nr. 11. Lundby sogn. Hammer herred. Præstø amt. K.M. År 1814-1834. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153382#153382,25551482 Konfirmeret i 1837 i Lundby kirke, Hammer herred, Præstø amt, Anna Kirstine Pedersdatter: Datter af afdøde indsidder Peder Rasmussen og kone Karen Johansdatter. Kilde: KB-opslag 74, nr. 8. Lundby sogn. Hammer herred. Præstø amt. K.M. År 1835-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153383#153383,25551660 Folketællinger: FT-1834: Præstø, Hammer, Lundby, Lundbye, et Huus, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5332: ID 32b: Karen Johansdatter, 46, Enke, Huuskone (alias Karen Carlsdatter - se sønnen Rasmus' konfirmation) ID 16-8: Rasmus Pedersen, 14, Ugift >> ID 16-9: Anna Kirstine Pedersdatter, 11, Ugift, hendes Barn FT-1840: Præstø, Baarse, Øster Egesborg, Tolstruppe Bye, nr.56, et hus, 63.fam., Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B4548: Jens Hansen, 26, Gift, husmand og daglejer Sophie Hansdatter, 25, Gift, hans kone, Hans Jensen, 1, Ugift, deres søn, >> ID 16-9: Anne Kirstine Pedersdatter, 17, Ugift, deres plejedatter Ikke hos familien i FT-1845 og FT-1850.