Correll_Dohlmann

Erich Rød1775

Name
Erich Rød
Birth April 3, 1775 42 29
Alias
Erich Henrichsen Rød

Christening April 9, 1775 (Age 6 days)
Birth of a brotherHenrich Rød
February 25, 1779 (Age 3 years)
Christening of a brotherHenrich Rød
March 28, 1779 (Age 3 years)
Birth of a sisterSophie Maria Elisabeth Rød
about January 27, 1790 (Age 14 years)
Christening of a sisterSophie Maria Elisabeth Rød
March 7, 1790 (Age 14 years)
Death of a fatherHenrich Rød
about April 19, 1794 (Age 19 years)
Death of a motherAnne Cathrine Stoltenberg
about April 16, 1808 (Age 33 years)
Death of a sisterOlive Dorothea Rød
May 23, 1813 (Age 38 years)
Burial of a sisterOlive Dorothea Rød
May 26, 1813 (Age 38 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 29, 1770i huset i Stege
21 months
elder sister
-2 years
elder brother
5 years
himself
4 years
younger brother
11 years
younger sister
Father’s family with Fru_Henrich Rød - View this family
father
step-mother
Marriage: before 1769

Shared note
ID 33-2=37-2: Erich Rød alias Erich Henrichsen Rød Født: 03-04-1775 i Stege sogn, Mønbo herred, Præstø amt og døbt palmesøndag den 09-04-1775 i Stege kirke - søn af Henrich Rød og hustru Anne Cathrine Stoltenberg i Stege: "en søn til dåben Dom. Palmarum (9. april 1775), kaldet Erich, født mandagen d. 3. ditto (3. april 1775), holdt over dåben af Mester Maarts hustru Karen i Stege. Hos gik Erich Skomagers hustru Giertrud ibid. Testes: Clavs Volt i Stege, Albret Niels pottemager ibid. Jacob Schmit ??. Moderen introduceret Dom. Rogate (5. søndag efter påske = 21. maj 1775) af hr. Gieldstrup". Kilde: KB-opslag 53, nr. 4. højre side. Stege sogn. Mønbo herred. Præstø amt. E.M. År 1765-1791. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17118738#156750,26276913