Correll_Dohlmann

Mette Frederiksen FastAge: 58 years18781937

Name
Mette Frederiksen Fast
Birth August 26, 1878
Alias
Mette Frederiksen Kok f. Fast

MarriageChristian KokView this family
February 17, 1898 (Age 19 years)
Death February 16, 1937 (Age 58 years)
Burial February 21, 1937 (5 days after death)
Family with Christian Kok - View this family
husband
Christian Kok
Birth: December 21, 1874 24 23Ørby, Tranebjerg sogn, Samsø
Death: November 24, 1957Them by og sogn, Vrads herred
herself
Marriage: February 17, 1898Koldby kirke, Samsø

Shared note
Mette Frederiksen Fast alias Mette Frederiksen Kok f. Fast Født: 26-08-1878 i Kolby sogn, Samsø, datter af husmand Søren Frederiksen Fast og hustru Abelone Sørensen i Hårdmark, Kolby sogn Gift 17-02-1898: Sømand, ungkarl, Christian (Jørgensen overstreget) Kok *), opholder sig på Ørnslund, Tranebjerg sogn (f. 21-12-1874 i Ørby, Tranebjerg sogn, søn af husmand Christian Jørgensen og hustru Marie Karoline Petersen på Ørnslund, Tranebjerg sogn) gifter sig 17-02-1898 i Koldby kirke, Samsø med pige, Mette Frederiksen Fast, opholder sig i Hårdmark (f. 26-08-1878 i Hårdmark, Kolby sogn, Samsø Birk, datter af husmand Søren Frederiksen Fast og hustru Abelone Sørensen i Hårdmark, Kolby sogn. *) Brudgommen har fået navneforandring efter Lov af 1. april 1905, Skrivelse herom fra Samsø Birks kontor, dateret 29-12-1905. Forlovere: Husmand Christian Jørgensen, Ørnslund, og husmand Søren Frederik Frederiksen Fast, Hårdmark. Kilde: KB-opslag 122, nr. 1. Kolby sogn. Samsø. K.M. År 1892-1903. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165596#165596,27813275 Død 16-02-1937: Mette Frederiksen Kok f. Fast dør 16-02-1937 i Salten by, Them sogn, Vrads herred, 58 år gl., og bliver begravet 21-02-1937 på Them kirkegård og sogn. Husmoder i Salten, f. 26-08-1878 i Kolby sogn, Samsø, datter af husmand Søren Frederiksen Fast og hustru Abelone Sørensen i Hårdmark, Kolby sogn. Gift med fodermester Christian Kok, Løvenholt Gods, Salten landsby, Them sogn, som overlever hende. Sidste fælles bopæl: Salten by. Kilde: KB-opslag 357, nr. 2. Them sogn. Vrads herred. Skanderborg amt. K.M. År 1931-1940. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=170296#170296,28587383