Correll_Dohlmann

Elisabeth BrehmAge: 70 years17271797

Name
Elisabeth Brehm
Birth about 1727

Alias
Elisabeth Bremen

MarriageJohann Philipp Jacob HornungView this family
October 6, 1765 (Age 38 years)
Birth of a son
#1
Jacob Hornung
August 27, 1772 (Age 45 years)
Christening of a sonJacob Hornung
August 30, 1772 (Age 45 years)
Death of a husbandJohann Philipp Jacob Hornung
before 1786 (Age 59 years)

Marriage of a childJacob HornungAnne Kirstine HaugaardView this family
December 9, 1795 (Age 68 years)
Death December 10, 1797 (Age 70 years)

Shared note
Elisabeth Brehm alias Elisabeth Bremen Født: ca. 1727 - datter af Christoph Brehm. Gift 6. oktober 1765: Kaufmann=købmand Johann Philipp Jacob Hornung (f. 28. april 1740 i Germerode, Tyskland, søn af Johann Wilhelm Hornung) gifter sig den 6. oktober 1765 i den reformerte kirke med Elisabeth Brehm, også kaldet Elisabeth Bremen (f. ca. 1727, datter af Christoph Brehm, fhv. forstmand (evt. skovfoged) i "Den Soden"). Soden er sikkert den by 10 km nord for Germerode, som siden år 58 efter Kristi fødsel har været kendt for sit betydelige saltværk, og som nu hedder Bad Sooden-Allendorf. Død 10-12-1797: Elisabeth Brehm dør 10. dec. 1797, 70 år gl. Kilde: Svend Laustsen, Skive - juni 2018