Correll_Dohlmann

Else Adelaide Alexander MeulengrathAge: 72 years19131985

Name
Else Adelaide Alexander Meulengrath
Birth January 27, 1913 25 23
Alias
Else Adelaide Alexander Mortensen f. Meulengrath

Death of a maternal grandfatherJohan Vilhelm Alexander
June 5, 1913 (Age 4 months)
Christening July 27, 1913 (Age 6 months)
Birth of a sisterGrethe Alexander Meulengrath
April 19, 1916 (Age 3 years)
Christening of a sisterGrethe Alexander Meulengrath
August 20, 1916 (Age 3 years)
Birth of a brotherJørgen Alexander Meulengrath
September 17, 1918 (Age 5 years)
Christening of a brotherJørgen Alexander Meulengrath
January 13, 1921 (Age 7 years)
Death of a maternal grandmotherLaura Adelaide Petersen
November 19, 1936 (Age 23 years)
MarriageCarl Christian MortensenView this family
February 13, 1938 (Age 25 years)
Death of a fatherCarl Meulengrath
September 28, 1963 (Age 50 years)
Death June 12, 1985 (Age 72 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 24, 1912Dalum kirke, Dalum sogn
Divorce: 1940Skilt
3 months
herself
3 years
younger sister
2 years
younger brother
Jørgen Alexander Meulengrath
Birth: September 17, 1918 31 29Bogense Adelgade 50, Bogense i Bogense sogn
Death: February 28, 1994Kongens Lyngby
Family with Carl Christian Mortensen - View this family
husband
herself
Marriage: February 13, 1938Helsingør Sankt Olai kirke

Shared note
ID 127-1c4h1: Else Adelaide Alexander Meulengrath alias Else Adelaide Alexander Mortensen f. Meulengrath Født: 27-01-1913 på Bogense Adelgade 11b, Bogense sogn og døbt 27-07-1913 i Bogense kirke - datter af barber Carl Meulengrath, 25 år, og hustru (ID 127-1c4h) Elna f. Alexander, 23 år, i Bogense. Faddere: Skindhandler Hansens enke Marie Hansen af Odense. Løjtnant Alexanders enke Adelaide Laura Alexander af Hjallese (se Dalum sogn), Odense herred og amt. Forretningsfører Niels Christian Sørensen og hustru Alma Sørensen af Assens samt barnets fader. Forældrene ægteviet 24-10-1912 i Dalum kirke. Kilde: KB-opslag 175, nr. 7. Bogense sogn. K.M. År 1906-1915. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178698#178698,30313689 Gift 13-02-1938: Ungkarl Carl Christian Mortensen, elektrikersvend, boende Rantzausvej 6, Helsingør (f. 29-06-1915 i Bogense, søn af styrmand Carl Christian Mortensen og hustru Maren Dorthea f. Jeppesen, Bogense) gifter sig 13-02-1938 i Helsingør Sankt Olai kirke med ungpige Else Adelaide Alexander Meulengrath, ekspeditrice, boende Kirkestræde 14, Bogense (f. 27-01-1913 i Bogense, datter af barbermester Carl Meulengrath og hustru Elna Alexander, Østergade, Bogense. Lysning 30-01-1938 i Bogense kirke. Vidner: Brudens moder, samt urmager Truels Høg, Domhusvej 1, Helsingør. Kilde: KB-opslag 198, nr. 8. Helsingør domkirkes sogn. K.M. År 1928-1941. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151242#151242,25119130 Død 12-06-1985: Else Adelaide Alexander Mortensen f. Meulengrath dør 12-06-1985 i Helsingør, 72 år gl. 3 børn i ægteskabet: ID 127-1c4h1a: Finn Mortensen ID 127-1c4h1b: Jørgen Mortensen ID 127-1c4h1c: Grethe Mortensen