Correll_Dohlmann

Grethe Alexander Meulengrath1916

Name
Grethe Alexander Meulengrath
Birth April 19, 1916 29 27
Alias
Grethe Alexander Palvad f. Meulengrath

Christening August 20, 1916 (Age 4 months)
Birth of a brotherJørgen Alexander Meulengrath
September 17, 1918 (Age 2 years)
Christening of a brotherJørgen Alexander Meulengrath
January 13, 1921 (Age 4 years)
Death of a maternal grandmotherLaura Adelaide Petersen
November 19, 1936 (Age 20 years)
MarriageEjner PalvadView this family
October 12, 1940 (Age 24 years)
Death of a fatherCarl Meulengrath
September 28, 1963 (Age 47 years)
Death of a sisterElse Adelaide Alexander Meulengrath
June 12, 1985 (Age 69 years)
Death of a brotherJørgen Alexander Meulengrath
February 28, 1994 (Age 77 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 24, 1912Dalum kirke, Dalum sogn
Divorce: 1940Skilt
3 months
elder sister
3 years
herself
2 years
younger brother
Jørgen Alexander Meulengrath
Birth: September 17, 1918 31 29Bogense Adelgade 50, Bogense i Bogense sogn
Death: February 28, 1994Kongens Lyngby
Family with Ejner Palvad - View this family
husband
herself
Marriage: October 12, 1940Assens Vor Frue kirke

Shared note
ID 127-1c4h2: Grethe Alexander Meulengrath alias Grethe Alexander Palvad f. Meulengrath Født: 19-04-1916 på Bogense Østergade 6, Bogense sogn og døbt 20-08-1916 i Bogense kirke - datter af barber Carl Meulengrath, 29 år, og hustru (ID 127-1c4h) Elna f. Alexander, 27 år, i Bogense. Faddere: Ugift Olga Alexander, barber Mads Meulengrath og hustru Laura f. Hansen, alle af Odense samt barnets fader. Forældrene ægteviet 24-10-1912 i Dalum kirke. Kilde: KB-opslag 115, nr. 11. Bogense sogn. K.M. År 1915-1929 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178700#178700,30314029 Gift 12-10-1940: Ungkarl, ekspedient Ejner Palvad, boende Fridtjof Nansens 5, Kbh. (f. 25-02-1912 i Tårupdam, Gelsted sogn, Vends herred, Odense amt, søn af husmand Karl Johannes Kristiansen og hustru Hansine Christine Vilhelmine ) gifter sig 12-10-1940 i Assens Vor Frue kirke med pige, husassistent Grethe Alexander Meulengrath, boende Jens Munks Gade 5, Kbh. (f. 19-04-1916 i Bogense, datter af barber Carl Meulengrath og hustru Elna Alexander). Lysning 18-09-1940 i Hans Egede kirke, Kbh. Vielsen tilbagemeldt Hans Egedes kirke den 12-10-1940. Kilde: KB-opslag 178, nr. 18. Assens sogn. K.M. År 1937-1942. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178558#178558,30291436 2 sønner i ægteskabet: ID 127-1c4h2a: Erik Alexander Palvad ID 127-1c4h2b: Mogens Alexander Palvad Folketælling og bosteder: 1916: Bogense Østergade 6, Bogense sogn FT-1930 - 5. nov.: Assens (provinsby), Assens Østergade 22, forhus, 2. sal: Adelaide Alexander, f. 14-11-1856 i Odense, enke, husmor, rentenyder-pension, bopæl: 5-11-1929: Assens Østergade 22 ID 127-1c4b: Olga Alexander, f. 08-08-1878 i Odense, ugift, datter, husbestyrerinde (fast bopæl: J.E. Ohlsens Gade 14, 2. sal, Kbh. (Sankt Jakobs sogn) - bopæl: 5-11-1929: Peter Skramsgade 27, 2. sal, Kbh. >> ID 127-1c4h2: Grethe (Alexander) Meulengrath, f. 19-04-1916 i Bogense, bopæl: 5-11-1929: Adelgade Kilde: FT-skema lb-nr. 5 FT-1940 - 5. nov.: Lyngbyvej 330, Gentofte Ejner Palvad, f. 25-02-1912 i Gelsted, gift, husfar, ekspedient, hos købmand Johannes Nielsen, Fridtjof Nansens 5, Kbh. >> ID 127-1c4h2: Grethe Alexander Palvad, f. 19-04-1916 i Bogense, gift, husmor. Kilde: FT-opslag 132. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=240834#240834,45996762 1945: Forretningsbestyrer Ejner Palvad, Lyngbyvej 330, Gentofte