Correll_Dohlmann

Ellen Bähr MeyerAge: 84 years19101995

Name
Ellen Bähr Meyer
Birth July 15, 1910
Alias
Ellen Bähr Christensen f. Meyer, Ellen Bähr Jansen f. Meyer og EllenBähr Mortensen f. Meyer

Christening November 6, 1910 (Age 3 months)
MarriageGert Posselt JansenView this family
April 28, 1940 (Age 29 years)
DivorceGert Posselt JansenView this family
May 7, 1943 (Age 32 years)
Death about 1995 (Age 84 years)

Family with Gert Posselt Jansen - View this family
ex-husband
herself
Marriage: April 28, 1940Frederiksberg kirke
Divorce: May 7, 1943ved bevilling
Gert Posselt Jansen + Jytte Ruge Post - View this family
ex-husband
husband’s wife
step-daughter
Helle Ruge Jansen
step-son
Poul Martin Jansen

Shared note
Ellen Bähr Meyer alias Ellen Bähr Christensen f. Meyer, Ellen Bähr Jansen f. Meyer og Ellen Bähr Mortensen f. Meyer Født: 15-07-1910 på Falkoner Allé 126 (125?), 1. sal, Frbg. i Sankt Thomas sogn, Frbg. og døbt 06-11-1910 i Søllerød kirke - datter af forretningsfører Oscar Carl Johan (Bähr)- Meyer og hustru Anna Nielsine f. Rasmussen, 27 år, Falkoner Allé 125 (126?), 1. sal, Frbg. Kilde: KB-opslag 98, nr. 28. Sankt Thomas sogn, Frbg. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156253#156253,26175452 Gift 30-10-1937: Ugift Ellen Bähr Meyer, direktrice, Østerbrogade 76, 4. sal, Kbh. (f. 15-07-1910 i Sankt Thomas sogn, Frbg.) gifter sig 30-10-1937 på Gentofte Rådhus med Erik Andreas Fugmann Christensen, gartner, boende Hellerup Hambroes Alle (f. 14-01-1913 i Søllerød sogn, Kbhvns. amt. Kilde: Gentofte kommunes ægteskabsbog, AO-opslag 224, side 220. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51797#51797,11631116 Skilt: Ægteskabet hævet ved kgl. bevilling af 16-09-1939. Gift 28-04-1940: Ugift grosserer, Gert Posselt Jansen, boende Hellerupvej 56, Hellerup sogn (f. 11-02-1911 i Hellerup sogn, Kbhvns. amt, søn af afdøde direktør Martin Julius Jansen og hustru Ida Posselt, Hellerupvej 56) gifter sig 28-04-1940 i Frederiksberg kirke med fraskilt Ellen Bähr Christensen f. Meyer, boende Bernstoffsvej 82, Hellerup sogn (f. 15-07-1910 i Sankt Thomas sogn, Frbg., datter af afdøde belysningstekniker Oskar Karl Johan Meyer og hustru Anna Nielsine Rasmusssen, Gammel Kongevej 148. Bruden var gift med garther Erik Andreas Christensen, ægtes. hævet v. kgl. bevilling af 16-09-1939. Kilder: FT-1940 samt KB-opslag 93, side 90. Hellerup sogn, Kbhvns. amt. K.M. År 1937-1945. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150946#150946,25040190 Skilt: Gert Posselt Jansen bliver skilt 07-05-1943 v. kgl. bevilling fra Ellen Bähr Jansen f. Meyer. Kilde: Ellens 3. ægteskab Brudens 3. ægteskab: Gift 11-06-1943: Ellen Bähr Jansen f. Meyer, sekretær, Strandboulevarden 8, Kbh. (f. 15-07-1910 i Sankt Thomas sogn, Frbg.) - skilt v. bevilling 07-05-1943, hendes 2. ægteskab, gifter sig 11-06-1943 på Københavns Rådhus med Carl Frederik Vilhelm Mortensen, direktør, boende Martensens Alle 8, Frbg. (f. 11-01-1899 i Horsens - skilt v. dom den 19-09-1941 - hans 2. ægteskab (han dør ca. 1993). Kilde: LB-nr. 2247 - AO-opslag 449, side 447. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51557#51557,11499729 Død ca. 1995: Ellen Bähr Mortensen f. Meyer dør ca. 1995. Kilde: Tilde Web Site, administreret af Dorthe Kjærulf Eshington Folketælling og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1895 Hovedperson: Oscar Carl Johan Bähr Meyer, 24-10-1880, Sverige, Ängelholm Stillinger: Isenkræmmerlærling Forretningsfører Inspektør Registrators kommentar: Ängelholm Församling, Kristianstad Län, GID: 100011.43.26400 Ægtefælle: Anna Christine Meyer, 30-8-1882, Liunge Børn: Ester Meyer, 07-07-1909 >> Ellen Meyer, 15-07-1910 Carl Oskar Meyer, 20-12-1912 Adresser: 01-05-1909: Borups Allé 3, 3. 01-05-1910: Fra Vesterbrogade 47 til Colbjørnsensgade 28, 1. 01-11-1911: Torvegade 59, 4. 01-11-1912: Frameldt 01-05-1915: Rørholmsgade 20, 2. 01-05-1916: Rørholmsgade 23, 3. 01-05-1919: Rørholmsgade 23, 3. 01-11-1919: Rørholmsgade 23, 3. Kilde: ttp://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1832424&searchname=polit_adv FT-1940 - 5. nov.: Hostrups Have 12, Frbg.: >> Ellen Bähr Jansen, f. 15-07-1910 i Sankt Thomas sogn, Frbg., husmor, gift 28-04-1940, hjælper på kontor og lager Gert Posselt Jansen, f. 11-02-1911 i Hellerup sogn, Kbhvns. amt, husfar, gift 28-04-1940, grosserer, manufaktur - fraværende, Missionshotellet, Nykøbing F. Kilde: FT-opslag 130 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=242982#242982,47200390