Correll_Dohlmann

Juliane Christine WackerhausenAge: 48 years17991848

Name
Juliane Christine Wackerhausen
Birth November 16, 1799 28
Alias
Juliane Kirstine Hessel f. Wakkerhausen, Juliane Christine Jürges f.Wackerhausen

Christening December 10, 1799 (Age 24 days)
Marriage of parentsJohan Wendel WackerhausenAne Christine MoserView this family
December 11, 1801 (Age 2 years)
Birth of a sisterJohanne Susanne Wackerhausen
April 8, 1810 (Age 10 years)
Christening of a sisterJohanne Susanne Wackerhausen
May 3, 1810 (Age 10 years)
Death of a fatherJohan Wendel Wackerhausen
March 23, 1812 (Age 12 years)
MarriageLudvig Gottlieb HesselView this family
April 14, 1820 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#1
Juliane Frederikke Hessel
February 9, 1824 (Age 24 years)
Christening of a daughterJuliane Frederikke Hessel
April 11, 1824 (Age 24 years)
Death of a husbandLudvig Gottlieb Hessel
August 31, 1827 (Age 27 years)
Burial of a husbandLudvig Gottlieb Hessel
September 4, 1827 (Age 27 years)
MarriageHermann Wilhelm JürgesView this family
January 16, 1829 (Age 29 years)
Death February 20, 1848 (Age 48 years)
Burial February 27, 1848 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 11, 1801Helligåndskirken, Kbh.
-4 years
elder brother
23 months
herself
10 years
younger sister
Mother’s family with Ole Petersen Lund - View this family
step-father
mother
Marriage: before 1796
Family with Ludvig Gottlieb Hessel - View this family
husband
herself
Marriage: April 14, 1820Trinitatis kirke, Kbh.
4 years
daughter
Family with Hermann Wilhelm Jürges - View this family
husband
herself
Marriage: January 16, 1829Trinitatis kirke, Kbh.

Shared note
Juliane Christine Wackerhausen alias Juliane Kirstine Hessel f. Wakkerhausen, Juliane Christine Jürges f. Wackerhausen Født: 16-11-1799 i Kbh. og døbt 10-12-1799 i Skt. Petri kirke, Kbh. - datter af Johan Wacker - alias Johan Wendel Wackerhausen - og Anne Christine f. Moser. Kilde: KB-opslag 113, side 222. Skt. Petri. År 1795-1807. KB_011_1_007_K04-26-A. Gift 1.g. 14-04-1820: Bagersvend Ludvig Gottlieb Hessel på 30 år, boende Pilestræde 114, Kbh. gifter sig 14-04-1820 i Trinitatis kirke, Kbh. med Jomfru Juliane Kirstine Wackerhausen på 30 år - datter af brændesælger Johan Wendel Wackerhausen og Anna Kirstine Moser. Kilde: KB-opslag 114, nr. 28. Trinitatis. År 1813-1841. KB_012_2_019_K04-02-A. Gift 2.g. 16-01-1829: Ungkarl, bagersvend Hermann Wilhelm Jürges på 31 år, boende Kokkegade gifter sig den 16-01-1829 i Trinitatis kirke, Kbh. med enken Juliane Kirstine Hessel f. Wakkerhausen på 29 år, boende Borgergade 171. Kilde: KB-opslag 349, nr. 5. Trinitatis. År 1813-1841. KB_012_2_019_K09-37-A. Død 20-02-1848: Juliane Christine Jürges f. Wackerhausen dør 20-02-1848 på Gammelmønt 246, Kbh., 48 år gl. og bliver begravet 27-02-1848 fra Helligånds Kirke på Assistens kirkegård. Melhandler Jürges hustru, Gammelmønt 246. Dødsårsag: vattersot. Kilde: KB-opslag 162, nr. 38, side 335. Helligånd. År 1842-1853. KB_006_2_021_K06-18-A. Folketælling: FT-1845: København (Staden), Købmager Kvarter, Gl. Mønt 246, Stuen, 1543, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3428: Hermann Jürges, 46, Gift, Meelhandler - alias Hermann Wilhelm Jürges, f. ca. 1797 i Lübeck, Tyskland Juliane Jürges, 42, Gift, Kone, Kjøbenhavn - alias Juliane Christine Wackerhausen, f. 16-11-1799 i Kbh. Juliane Hessel, 20, Ugift, deres Datter - alias Juliane Frederikke Hessel, f. 09-02-1824 i Kbh. Emma Hessel, 16, Ugift, deres Datter, Kjøbenhavn Wilhelmine Jürges, 14, Ugift, deres Datter, Kjøbenhavn Sophie Jürges, 9, Ugift, deres Datter, Kjøbenhavn Thora Jürges, 4, Ugift, deres Datter, Kjøbenhavn