Correll_Dohlmann

August Frederik AndreæAge: 2 years18031805

Name
August Frederik Andreæ
Birth about March 22, 1803 49 34
Alias
Frederik August Andreæ

Hjemmedøbt March 22, 1803
Christening May 15, 1803 (Age 54 days)
Death April 29, 1805 (Age 2 years)
Burial April 30, 1805 (1 day after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 13, 1786Kappel kirke
16 months
elder brother
Casper Pedersen Andreæ
Birth: about January 1, 1788 34 18Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: about January 9, 1788Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
1 year
elder sister
Anne Kirstine Diderica Pedersdatter Andreæ
Birth: about December 25, 1788 35 19Knubbeløkke, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: about March 13, 1789Knubbeløkke, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
18 months
elder brother
Peter Christopher Andreæ
Birth: about June 16, 1790 36 21Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: May 29, 1832Nakskov Sankt Nikolaj sogn
15 months
elder sister
Anne Kirstine Andreæ
Birth: September 5, 1791 38 22Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death:
2 years
elder sister
2 years
elder brother
Caspar Andreæ
Birth: February 20, 1796 42 27Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: February 10, 1824Nakskov Sankt Nikolaj sogn
2 years
elder brother
Hans Peder Andrèa
Birth: about March 6, 1798 44 29Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: July 9, 1875Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
3 years
elder brother
August Frederik Andreæ
Birth: about January 20, 1801 47 32Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: about June 5, 1802Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
2 years
himself
August Frederik Andreæ
Birth: about March 22, 1803 49 34Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: April 29, 1805Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
3 years
younger brother
Ole Andreæ
Birth: January 20, 1806 52 37Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: after January 20, 1806Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
15 months
younger sister
Johanne Catrine Andreæ
Birth: about April 18, 1807 53 38Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death:
3 years
younger sister
Wencentine Caroline Andreæ
Birth: January 2, 1810 56 40i Nakskov Sankt Nikolaj sogn, Lollands Nørre herred, Maribo amt
Death: after 1850
Father’s family with Anna Jensdatter - View this family
father
step-mother
Anna Jensdatter
Birth: about October 1758Vesternæs, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: about May 30, 1786Knubbeløkke, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Marriage: April 4, 1783Kappel kirke
2 months
half-sister
Sidsel Kirstine Pedersdatter Andreæ
Birth: June 14, 1783 29 24Vesternæs, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: about December 19, 1783Knubbeløkke, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
16 months
half-brother
Jens Pedersen Andreæ
Birth: about October 17, 1784 31 26Knubbeløkke, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: about December 17, 1784Knubbeløkke, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
1 year
half-brother
Jens Pedersen Andrea
Birth: about October 12, 1785 32 27Knubbeløkke, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: August 17, 1851Dragør, Store Magleby sogn

Shared note
August Frederik Andreæ alias Frederik August Andreæ Født: ca. 22-03-1803 på Albuen, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt og hjemmedøbt der 22-03-1803. Fremstillet 15-05-1803 i Kappel kirke. Moderen indledt den 15-05-1803. Søn af husmand og lods Peder Caspersen Andreæ og hustru Anne Maria Hansdatter Gunnersen. Kilde: KB-opslag 35, nr. 10. side 34. Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt. E.M. År 1781-1810. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=152419#152419,25372206 Død 30-04-1805: Frederik August Andreæ af Alboe (Albuen) dør ca. 29-04-1805 på Albuen, Kappel sogn, 2 år og 5 uger gl., og bliver begravet 30-04-1805 på Kappel sogns kirkegård. Søn af husmand og lods, Peder Caspersen Andreæ og hustru Anne Maria Hansdatter Gunnersens søn. Kilde: KB-opslag 55, nr. 6. Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt. E.M. År 1781-1810. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=152419#152419,25372226