Correll_Dohlmann

Carl Nicolai Henriksen1856

Name
Carl Nicolai Henriksen
Birth July 31, 1856 33 35
Alias
Carl Nicolai Henrichsen

Christening October 26, 1856 (Age 2 months)
Birth of a brotherThorvald Michael Henriksen
May 21, 1859 (Age 2 years)
Christening of a brotherThorvald Michael Henriksen
August 5, 1859 (Age 3 years)
Death of a brotherThorvald Michael Henriksen
September 25, 1866 (Age 10 years)
Burial of a brotherThorvald Michael Henriksen
September 30, 1866 (Age 10 years)
Death of a fatherPeter Andreas Henriksen
after 1880 (Age 23 years)

Death of a motherKristine Nielsine Blach
after 1880 (Age 23 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 3, 1848Trinitatis kirke, Kbh.
3 years
elder brother
2 years
elder brother
4 years
himself
3 years
younger brother
Thorvald Michael Henriksen
Birth: May 21, 1859 36 38Vor Frelsers sogn, Kbh.
Death: September 25, 1866Vor Frelsers sogn, Kbh.

Shared note
ID 248-1b5b3: Carl Nicolai Henriksen Ved dåben indskrevet som Carl Nicolai Henrichsen Født: 31-07-1856 i Alsted sogn og herred, Sorø amt og døbt 26-10-1856 i Alsted kirke, Sorø amt - søn af hørsvinger Henrichsen og (ID 248-1b5b) hustru Nielsine Christine Blak, af Alsted. Kilde: KB-opslag 8, nr. 13. Alsted sogn og herred. Sorø amt. K.M. År 1852-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148035#148035,24447779 Folketællinger: FT-1860: København (Staden), Christianshavn Kvarter, Prindsessegade fh. Prindsensgade, Matr. 302, Løbe no. 24, Baghuset, 1. Sal, 2530, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D6360: Peter Andreas Hendriksen, 37, Gift, Arbeidsmand. Husfader, Krummerup, Sorø Amt ID 248-1b5b: Nielsine Christine Black, 39, Gift, hans Kone, Magleby, Sorø Amt ID 248-1b5b1: Waldemar Nicolai Hendriksen, 10, Ugift, deres Søn, Kbhv Født: 23-11-1850 i Trinitatis sogn, Kbh. ID 248-1b5b2: Julius Wilhelm Hendriksen, 7, Ugift, deres Søn, Alsted, Sorø Amt Født: 12-02-1853 i Alsted sogn, Sorø amt >> ID 248-1b5b3: Carl Nicolai Hendriksen, 4, Ugift, deres Søn, Alsted, Sorø Amt, Født: 31-07-1856 i Alsted sogn, Sorø amt ID 248-1b5b4: Thorvald Michael Hendriksen, 1, Ugift, deres Søn, Kjøbenhavn Født: 21-05-1859 i Vor Frelsers sogn, Kbh. FT-1870: Prinsessegade 24, hus nr. 302, baghuset, 1. sal, Christianshavns kvarter: Peter Andreas Hendriksen, 46, f. i Haldagermagle, Sorø amt, husfar, arbejdsmand ID 248-1b5b: Christine Nielsine Black, 48, f. i Borreby, Sorø amt, hans kone ID 248-1b5b1: Valdemar Nicolai Hendriksen, 19, f. i Kbh., deres barn, cigararbejder ID 248-1b5b2: Julius Vilhelm Hendriksen, 17, f. i Alsted sogn, Sorø amt, deres barn, cigarmagerlærling ID 248-1b5b3: Carl Nicolai Hendriksen, 13, do., deres barn Kilde: FT-skema side 113-114. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=54018#54018,11866953