Correll_Dohlmann

Carla Antonette Nikoline AntonsenAge: 3 years18861890

Name
Carla Antonette Nikoline Antonsen
Birth May 27, 1886 33 28
Alias
Karla Antoinette Nikoline Anthonsen og Karla Antonette Antonsen

Christening February 4, 1887 (Age 8 months)
Birth of a sisterKetty Josefine Caroline Antonsen
February 2, 1889 (Age 2 years)
Christening of a sisterKetty Josefine Caroline Antonsen
May 19, 1889 (Age 2 years)
Death March 21, 1890 (Age 3 years)
Burial March 26, 1890 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 10, 1877Trinitatis kirke, Kbh.
6 years
elder sister
Mathilde Magdalene Laurentia Antonsen
Birth: August 4, 1883 30 25Helligånds sogn, Kbh.
Death: March 12, 1891Frederikssundsvej 28, Kbh., Brønshøj sogn
3 years
herself
Carla Antonette Nikoline Antonsen
Birth: May 27, 1886 33 28Sankt Matthæus sogn. Kbh.
Death: March 21, 1890Sankt Stefans sogn/Utterslev Mark sogn, Kbh.
3 years
younger sister
Ketty Josefine Caroline Antonsen
Birth: February 2, 1889 36 31Frederiksberg sogn
Death: September 26, 1964Engholmen 54, bolig 324, Kbh. SV, i Frederiksholm sogn

Shared note
ID 61-2g1b: Carla Antonette Nikoline Antonsen alias Karla Antoinette Nikoline Anthonsen og Karla Antonette Antonsen Født: 27-05-1886 i Sankt Matthæus sogn. Kbh. og døbt 04-02-1887 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. - datter af (ID 61-2g1) Hans Antonsen, slagter, og hustru Hansine Caroline Clason, 28 år, Oehlenschlægergade 77, 4. sal, Kbh. Forældrene viet 10-06-1877 i Trinitatis kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 78, nr. 435. Sankt Matthæus sogn. Kbh. K.M. År 1885-1888 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156013#156013,26107953 Død 21-02-1890: Karla Antoinette Nikoline Anthonsen dør 21-02-1890 (læs: 21-03-1890) i Sankt Stefans sogn/Utterslev Mark sogn, Kbh., 3 år gl., og bliver begravet 26-02-1890 (læs: 26-03-1890) på Brønshøj kirkegård, Kbh. Datter af slagtersvend, Alexandravej 7, 1. sal. Kilde: KB-opslag 395. nr. 8. Sankt Stefans sogn/Utterslev Mark sogn, Kbh. K.M. År 1875-1891 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156186#156186,26157071 se også døde: Karla Antoinette Nikoline Antonsen død 21-03-1890 i Brønshøj sogn, og begravet 26-03-1890 fra Brønshøj kirke. Datter af slagtersvend, Alexandravej 7, 1. sal. Kilde: KB-opslag 167, side 166. Brønshøj sogn, Kbh. K.M. År 1879-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=203355#203355,38567355 Folketælling: FT-1890: Alexandravej 7, Utterslevmark, Brønshøj sogn, Sokkelund herred: ID 61-2g1: Hans Antonsen, 37, f. i Saxkjøbing, slagter, gift, husfar Hansine Karoline Antonsen, 32, f. i Kbh., gift, husmor ID 61-2g1a: Matilde Magdalene Antonsen, 6, f. i Kbh. >> ID 61-2g1b: Karla Antonette Antonsen, 3, f. i Kbh. ID 61-2g1c: Katÿ Karoline Antonsen, 1, f. i Kbh. Kilde: FT-Liste 76 - St. Stefans sogn