Correll_Dohlmann

Juliane Frederikke Hessel1824

Name
Juliane Frederikke Hessel
Birth February 9, 1824 24
Alias
Juliane Frederikke Gredsted f. Hessel, Julie Frederikke Jürges

Christening April 11, 1824 (Age 2 months)
Death of a fatherLudvig Gottlieb Hessel
August 31, 1827 (Age 3 years)
Marriage of a parentHermann Wilhelm JürgesJuliane Christine WackerhausenView this family
January 16, 1829 (Age 4 years)
Death of a motherJuliane Christine Wackerhausen
February 20, 1848 (Age 24 years)
Death of a maternal grandmotherAne Christine Moser
August 1, 1853 (Age 29 years)
MarriagePeter Vilhelm GredstedView this family
November 5, 1854 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Christine Lovise Wilhelmine Gredsted
January 24, 1856 (Age 31 years)
Occupation
Syerske

Christening of a daughterAnna Christine Lovise Wilhelmine Gredsted
April 6, 1856 (Age 32 years)
Death of a husbandPeter Vilhelm Gredsted
April 20, 1875 (Age 51 years)
Burial of a husbandPeter Vilhelm Gredsted
April 26, 1875 (Age 51 years)
Marriage of a childSøren Laurits LarsenAnna Christine Lovise Wilhelmine GredstedView this family
February 3, 1884 (Age 59 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 14, 1820Trinitatis kirke, Kbh.
4 years
herself
Mother’s family with Hermann Wilhelm Jürges - View this family
step-father
mother
Marriage: January 16, 1829Trinitatis kirke, Kbh.
Family with Peter Vilhelm Gredsted - View this family
husband
herself
Marriage: November 5, 1854Trinitatis kirke, Kbh.
15 months
daughter

Shared note
Juliane Frederikke Hessel alias Juliane Frederikke Gredsted f. Hessel, Julie Frederikke Jürges Født: 09-02-1824 i Kbh. og døbt 11-04-1824 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af brødbager Ludvig Gottlieb Hessel og Juliane Christine Vaker, boende Borgergade 171, Kbh. Kilde: KB-opslag 732, nr. 70. Trinitatis. År 1813-1827. KB_012_2_001_K19-24-A. Erhverv: Syerske Gift 05-11-1854: Juliane Frederikke Hessel på 30 år, boende Adelgade 296, Kbh., gifter sig den 05-11-1854 i Trinitatis kirke med handskemager Peter Vilhelm Gredsted på 31¼ år, Magstræde 33, af Bogense - søn af Hans Hansen Gredsted og Helene Andersdatter. Kilde: KB-opslag 253, nr. 110. Trinitatis. År 1842-1857. KB_012_2_020_K09-19-A. Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Gammel Mønt, Gammel Myndt, gaarden no 246 i stuen, fam.nr. 209. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, D2280: Herman Wilhelm Jürges, 44, Gift, brødbager - alias Hermann Wilhelm Jürges, f. ca. 1797 i Lübeck Juliane Christine Jürges, 41, Gift, hans kone - alias Juliane Christine Wackerhausen, 16-11-1799 i Kbh. Juliane Frederike Hessel, 16, Ugift, hans steddatter - alias Juliane Frederikke Hessel, f. 09-02-1824 i Kbh. Emma Emilie Hessel, 13, Ugift, hans steddatter Wilhelmine Augusta Jürges, 10, Ugift, hans datter Cofia Justine Jürges, 5 år, Ugift, hans datter Carlie Amalie Jürges, 4 år, Ugift, hans datter FT-1845: København (Staden), Købmager Kvarter, Gl. Mønt 246, Stuen, 1543, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3428: Hermann Jürges, 46, Gift, Meelhandler - alias Hermann Wilhelm Jürges, f. ca. 1797 i Lübeck Juliane Jürges, 42, Gift, Kone, Kjøbenhavn - alias Juliane Christine Wackerhausen, 16-11-1799 i Kbh. Juliane Hessel, 20, Ugift, deres Datter -alias Juliane Frederikke Hessel, f. 09-02-1824 i Kbh. Emma Hessel, 16, Ugift, deres Datter, Kjøbenhavn Wilhelmine Jürges, 14, Ugift, deres Datter, Kjøbenhavn Sophie Jürges, 9, Ugift, deres Datter, Kjøbenhavn Thora Jürges, 4, Ugift, deres Datter, Kjøbenhavn FT-1850: København (Staden), Strand Kvarter, Strand, Gammel Amagertorv 36 A, baghuset, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B8182: Engel Heilbroch, 50, Ugift, pensionistinde, Aalborg Christine Birck, 56, Ugift, pensionistinde, syg paa hospitalet, Sale sogn, Viborg amt Ane Dorothea Johansen, 49, Ugift, pensionistinde, Helsingør Julie Nicoline Johansen, 39, Ugift, do., Do. Magrethe Emilie Reimer, 35, Ugift, haandarbeide, Slagelse Julie Frederikke Jürges, 25, Ugift, tjenestepige - alias Juliane Frederikke Hessel, f. 09-02-1824 i Kbh. FT-1880: København (Staden), Nørre Alle No 47, 1. sal, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9461: Hedvig Hansen, 31, Ugift, Almen Lærerinde, Magleby Jens Peter Hansen, 32, Gift, Mursvend, Husfader, ?? Langeland Johanne Vilhelmine Hansen, 30, Gift, Husmoder, Gjentofte, Kjøbenhavn Julius Ferdinand Hansen, 6, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Henrik Antonius Hansen, 4, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Anna Marie Hansen, 2, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Christine Hansine ??, 1, Ugift, Pleiebarn, Kjøbenhavn Udøbt Pigebarn, under 1 Aar, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Juliane Frederikke Gredsted født Hessel, 54, Enke, Husmoder, Syning, f. 09-02-1824 i Kbh. Niny?? Hedvig Gredsted, 19, Ugift, Barn, Tjener, Kjøbenhavn - alias Nancy Hedvig Gredsted Hermand Alfred Gredsted, 17, Ugift, Barn, Tjener, Kjøbenhavn FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Nørrebrogade 86, matr.297 Forhus 4. Etage, fam. nr. 7, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D2462: Juliane Frederikk Gredsted, 60, Enke, alias Juliane Frederikke Gredsted f. Hessel, f. 09-02-1824 i Kbh. Nancy Hedvig Gredsted, 23, Ugift, f. i Kjøbenhavn