Correll_Dohlmann

Karen Sophie Larsdatter Sørensen1848

Name
Karen Sophie Larsdatter Sørensen
Birth November 10, 1848 39 29
Alias
Karen Sophie Jakobsen f. Sørensen

Christening February 18, 1849 (Age 3 months)
Birth of a brotherJens Peter Larsen Sørensen
April 15, 1852 (Age 3 years)
Christening of a brotherJens Peter Larsen Sørensen
July 25, 1852 (Age 3 years)
Birth of a sisterCecilie Helene Sørensen
May 3, 1854 (Age 5 years)
Birth of a brotherNiels Laurits Sørensen
April 14, 1861 (Age 12 years)
Christening of a brotherNiels Laurits Sørensen
August 26, 1861 (Age 12 years)
MarriageView this family
October 13, 1869 (Age 20 years)
Death of a fatherLars Sørensen
September 13, 1877 (Age 28 years)
Death of a motherJohanne Jensdatter
June 15, 1904 (Age 55 years)
Death of a brotherSøren Larsen Sørensen
May 20, 1919 (Age 70 years)
Burial of a brotherSøren Larsen Sørensen
May 25, 1919 (Age 70 years)
Death of a sisterCecilie Helene Sørensen
April 22, 1934 (Age 85 years)
Burial of a sisterCecilie Helene Sørensen
April 30, 1934 (Age 85 years)
Christening of a sisterCecilie Helene Sørensen
May 28, 1954 (Age 105 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 4, 1838Vor Frue kirke, Kbh.
16 years
younger sister
-15 years
elder brother
19 months
elder brother
2 years
elder sister
2 years
elder brother
3 years
herself
3 years
younger brother
9 years
younger brother
… … + Karen Sophie Larsdatter Sørensen - View this family
herself
Marriage: October 13, 1869Citadelskirken, Kbh.

Shared note
Karen Sophie Larsdatter Sørensen alias Karen Sophie Jakobsen f. Sørensen Født: 10-11-1848 i Ballerup sogn og døbt 18-02-1849 i Ballerup kirke - datter af jordbruger Lars Sørensen og hustru Johanne Jensdatter af Ballerup Overdrev. Kilde: KB-opslag 126, nr. 18. Ballerup sogn, Smørum herred. Kbh's. amt. K.M. År 1836-1857. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148220#148220,24482789 Gift 13-10-1869: Peter Petersen Jacobsen, tømrer (siden møllebygger), 24 år gl. (f. i Hillerød), gifter sig 13-10-1869 i Citadelskirken, Kbh. med Karen Sophie Sørensen, 21 år gl. (f. 10-11-1848 i Ballerup). Forlovere: A. J. Sørensen (alias Anders Julius Larsen, brudens bror), gæstgiver, Nørrevold No. 76, og L. Sørensen, værtshusholder, Nørrebro No. 92 (brudens far). Kilde: KB-opslag nr. 12, nr. 16. side 9. Citadels sogn, Kbh. K.M. År 1866-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148864#148864,24604430 Folketællinger: FT-1850: København, Smørum, Ballerup, Ballerup By, En Gaard, 119, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C9136, løbenr. 680, kilde: 23: Lars Sørensen, 42, Gift, Jordbruger, huusfader, Her i Sognet Johanne Jensdatter, 32, Gift, Hans kone, Lyngbye, Københavns Amt Carl Christian Larsen, 11, Ugift, Deres børn, Her i Sognet Anders Julius Larsen, 9, Ugift, Deres børn, Her i Sognet Frederikke Juliane Larsdatter, 8, Ugift, Deres børn, Her i Sognet Søren Larsen, 5, Ugift, Deres børn, Her i Sognet >> Karen Sophie Larsdatter, 2, Ugift, Deres børn, Her i Sognet Karen Andersdatter, 70, Enke, Huusfaderens moder, Aftægtskone, Her i Sognet FT-1880: Nørrebrogade 92, Kbh. - ejerens navn: Enkemadame J. Sørensen (alias Johanne Sørensen): Forhuset: Peter Jakobsen, f. ca. 1845 i Hillerød, gift, husfar, møllebygger >> Karen Sophie Jakobsen f. Sørensen, f. 10-11-1848 i Ballerup, gift, husmor plus en tjenestepige Baghuset: Johanne Sørensen f. Jensen, 62 år, f. i Klampenborg, Københavns amt, enke, ejendomsbesidderinde Niels Laurits Sørensen, 18 år, f. i København, ugift, søn, slagter (Født: 14-04-1861 i Sankt Johannes sogn, København og døbt 26-08-1861 i Sankt Johannes kirke, Kbh.) Kilde: FT-1880 - FT-opslag 170 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=57879#57879,12097775