Correll_Dohlmann

Kierstine Nielsdatter Buch1771

Name
Kierstine Nielsdatter Buch
Birth about September 28, 1771 32 33
Alias
Kirstine Nielsdatter

Birth of a sisterMette Nielsdatter Buch
about September 28, 1771
Christening November 6, 1771 (Age 39 days)
Christening of a sisterMette Nielsdatter Buch
November 6, 1771 (Age 39 days)
Birth of a sisterElse Nielsdatter Buch
about February 9, 1775 (Age 3 years)
Christening of a sisterElse Nielsdatter Buch
March 26, 1775 (Age 3 years)
Birth of a brotherPeder Nielsen Buch
about November 5, 1777 (Age 6 years)
Christening of a brotherPeder Nielsen Buch
December 14, 1777 (Age 6 years)
Birth of a sisterMariane Nielsdatter Buch
about April 18, 1781 (Age 9 years)
Christening of a sisterMariane Nielsdatter Buch
May 27, 1781 (Age 9 years)
Death of a fatherNiels Pedersen Buch
about May 18, 1784 (Age 12 years)
Death of a motherSidsel Marie Madsdatter
October 15, 1795 (Age 24 years)
Death of a sisterKaren Nielsdatter Buch
October 18, 1813 (Age 42 years)
Burial of a sisterKaren Nielsdatter Buch
October 22, 1813 (Age 42 years)
Death of a brotherPeder Nielsen Buch
May 4, 1826 (Age 54 years)
Burial of a brotherPeder Nielsen Buch
May 10, 1826 (Age 54 years)
Death of a sisterElse Nielsdatter Buch
February 9, 1854 (Age 82 years)
Burial of a sisterElse Nielsdatter Buch
February 16, 1854 (Age 82 years)
Death of a sisterMette Nielsdatter Buch
November 25, 1860 (Age 89 years)
Burial of a sisterMette Nielsdatter Buch
December 2, 1860 (Age 89 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 15, 1763Ødsted kirke, Vejle amt
8 years
twin sister
herself
-7 years
elder sister
3 years
elder sister
4 years
elder sister
6 years
younger sister
Else Nielsdatter Buch
Birth: about February 9, 1775 35 37Bredstenlund, Bredsten sogn
Death: February 9, 1854Ollerup, Bredsten sogn
3 years
younger brother
3 years
younger sister

Shared note
ID 91-4: Kierstine Nielsdatter Buch alias Kirstine Nielsdatter - tvilling til Mette Nielsdatter Buch Født: ca. 28-09-1771 i Lund (Bredstenlund), Bredsten sogn og døbt 06-11-1771 i Bredsten kirke: "Den 6te Nov. (1771) var til kirken Niels Buchs tvende børn, Mette og Kierstine, af Lund." (Datter af (ID 182) Niels Pedersen Buch og (ID 183) hustru Sidsel Marie Madsdatter). Kilde: KB-opslag 24. Bredsten sogn. Tørrild herred. Vejle amt. E.M. År 1756-1773. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160511#160511,26977463 ------------------------------------------------------------------------------------- ID 91-4: Kierstine Nielsdatter Buch er søster til: ID 91: Mette Nielsdatter Buch, der er Lise-Lone's 3 x tipoldemor -------------------------------------------------------------------------------------