Correll_Dohlmann

Karen Nielsdatter BuchAge: 49 years17641813

Name
Karen Nielsdatter Buch
Birth 1764 24 26
Alias
Karen Nielsdatter og Karen Petersen

Christening 1764
MarriageJens PetersenView this family

Death of a maternal grandfatherMads Sørensen
about January 2, 1764
Birth of a sisterJohanne Nielsdatter Buch
1766 (Age 2 years)
Christening of a sisterJohanne Nielsdatter Buch
1766 (Age 2 years)
Birth of a sisterMaren Nielsdatter Buch
1769 (Age 5 years)
Christening of a sisterMaren Nielsdatter Buch
1769 (Age 5 years)
Birth of a sisterMette Nielsdatter Buch
about September 28, 1771 (Age 7 years)
Birth of a sisterKierstine Nielsdatter Buch
about September 28, 1771 (Age 7 years)
Christening of a sisterMette Nielsdatter Buch
November 6, 1771 (Age 7 years)
Christening of a sisterKierstine Nielsdatter Buch
November 6, 1771 (Age 7 years)
Birth of a sisterElse Nielsdatter Buch
about February 9, 1775 (Age 11 years)
Christening of a sisterElse Nielsdatter Buch
March 26, 1775 (Age 11 years)
Birth of a brotherPeder Nielsen Buch
about November 5, 1777 (Age 13 years)
Christening of a brotherPeder Nielsen Buch
December 14, 1777 (Age 13 years)
Birth of a sisterMariane Nielsdatter Buch
about April 18, 1781 (Age 17 years)
Christening of a sisterMariane Nielsdatter Buch
May 27, 1781 (Age 17 years)
Death of a fatherNiels Pedersen Buch
about May 18, 1784 (Age 20 years)
Death of a motherSidsel Marie Madsdatter
October 15, 1795 (Age 31 years)
Death October 18, 1813 (Age 49 years)
Burial October 22, 1813 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 15, 1763Ødsted kirke, Vejle amt
8 years
younger sister
younger sister
-7 years
herself
3 years
younger sister
4 years
younger sister
6 years
younger sister
Else Nielsdatter Buch
Birth: about February 9, 1775 35 37Bredstenlund, Bredsten sogn
Death: February 9, 1854Ollerup, Bredsten sogn
3 years
younger brother
3 years
younger sister
Family with Jens Petersen - View this family
husband
herself
Marriage:

Shared note
ID 91-1: Karen Nielsdatter Buch alias Karen Nielsdatter og Karen Petersen Født og døbt: 1764 i Lund (Bredstenlund), Bredsten sogn - datter af (ID 182) Niels Pedersen Buch og (ID 183) hustru Sidsel Marie Madsdatter i Lund (Bredstenlund), Bredsten sogn, Tørrild herred, Vejle amt Gift: Jens Petersen gifter sig med Karen Nielsdatter Buch. Død 18-10-1813: Caren Petersen (alias Karen Petersen f. Nielsdatter Buch) dør 18-10-1813 i Haderslev Vor Frue sogn, 49 år gl., Hun bliver begravet 22-10-1813 på Haderslev kirkegård. Datter af Niels Petersen på Bredstenlund i Jylland, og hustru Sitzel Maria f. Madsdatter på Ammitsbøl, Ødsted sogn i Jylland. Gift med Jens Petersen. Hun efterlader sig 2 børn: Helena Maria og Brigitta Petersen. Kilde: KB-opslag 273, nr. 55. Side 532. Haderslev Vor Frue sogn. K.M. År 1806-1820. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=201549#201549,38188574 2 børn i ægteskabet: Helena Maria Petersen Brigitta Petersen ------------------------------------------------------------------------------------- ID 91-1: Karen Nielsdatter Buch er søster til: ID 91: Mette Nielsdatter Buch, der er Lise-Lone's 3 x tipoldemor -------------------------------------------------------------------------------------