Correll_Dohlmann

Else Nielsdatter BuchAge: 79 years17751854

Name
Else Nielsdatter Buch
Birth about February 9, 1775 35 37
Alias
Else Nielsdatter og Else Christensen f. Buch

Christening March 26, 1775 (Age 45 days)
Birth of a brotherPeder Nielsen Buch
about November 5, 1777 (Age 2 years)
Christening of a brotherPeder Nielsen Buch
December 14, 1777 (Age 2 years)
Birth of a sisterMariane Nielsdatter Buch
about April 18, 1781 (Age 6 years)
Christening of a sisterMariane Nielsdatter Buch
May 27, 1781 (Age 6 years)
Death of a fatherNiels Pedersen Buch
about May 18, 1784 (Age 9 years)
Death of a motherSidsel Marie Madsdatter
October 15, 1795 (Age 20 years)
Death of a sisterKaren Nielsdatter Buch
October 18, 1813 (Age 38 years)
Burial of a sisterKaren Nielsdatter Buch
October 22, 1813 (Age 38 years)
Death of a brotherPeder Nielsen Buch
May 4, 1826 (Age 51 years)
Burial of a brotherPeder Nielsen Buch
May 10, 1826 (Age 51 years)
Death February 9, 1854 (Age 79 years)
Burial February 16, 1854 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 15, 1763Ødsted kirke, Vejle amt
8 years
elder sister
elder sister
-7 years
elder sister
3 years
elder sister
4 years
elder sister
6 years
herself
Else Nielsdatter Buch
Birth: about February 9, 1775 35 37Bredstenlund, Bredsten sogn
Death: February 9, 1854Ollerup, Bredsten sogn
3 years
younger brother
3 years
younger sister

Shared note
ID 91-5: Else Nielsdatter Buch alias Else Nielsdatter og Else Christensen f. Buch Født: ca. 09-02-1775 i Lund (Bredstenlund), Bredsten sogn og døbt 26-03-1775 i Bredsten kirke - datter af (ID 182) Niels Pedersen Buch og (ID 183) hustru Sidsel Marie Madsdatter i Lund (Bredstenlund), Bredsten sogn: Den 26. marti havde Niels Buch i Lund (Bredstenlund), en tilform hjemmedøbt datter i kirken, kaldet Else, som Thomas (Clausen) Buch's hustru: Anna Marie (Sørendatter) i Søeskov (Søskov, Bredsten sogn) bar. Kilde: KB-opslag 27, nr. 5. v. spalte, næstnederst. Bredsten sogn. Tørrild herred. Vejle amt. E.M. År 1772-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160512#160512,26977534 Gift i 1800: Knud Christensen, f. 1777 i Binneballe, Randbøl sogn, gårdmand i Ollerup, Bredsten sogn, gifter sig med Else Nielsdatter Buch. Død 09-02-1854: Else Nielsdatter (Buch) dør 09-02-1854 i Ollerup, Bredsten sogn, 79 år gl., og bliver begravet 16-02-1854 på Bredsten sogns kirkegård. Aftægtsmand Knud Christensens kone af Ollerup, f. i Lund (Bredstenlund), hvor faderen Niels Buch var husmand. Kilde: KB-opslag 370, nr. 2. Bredsten sogn. Tørrild herred. Vejle amt. K.M. År 1841-1869. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160516#160516,26978457 Ægtefællen Knud Christensen Død 07-03-1859: Knud Christensen dør 07-03-1859 i Ollerup, Bredsten sogn, 82 år gl., og bliver begravet 16-03-1859 på Bredsten sogns kirkegård. Aftægtsmand i Ollerup, f. i Binneballe, Randbøl sogn, Tørrild herred, Vejle amt, hvor faderen Christen Knudsen var gårdmand. Kilde: KB-opslag 351, nr. 2. Bredsten sogn. Tørrild herred. Vejle amt. K.M. År 1841-1869. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160516#160516,26978438 Folketælling: FT-1787: Vejle, Tørrild, Bredsten, Kiel??huset, 2, (læs: Kjeldkærhuset) Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, A3321: ID 183: Maren Madsdatter, 48, enke, madmoder, huskone og væverske (alias Sidsel Marie Madsdatter) >> ID 91-5: Else Nielsdatter, 11, ugift, datter ID 91-6: Peder Nielsen, 10, ugift, søn ID 91-7: Mariane Nielsdatter, 6, ugift, datter ------------------------------------------------------------------------------------- ID 91-5: Else Nielsdatter Buch er søster til: ID 91: Mette Nielsdatter Buch, der er Lise-Lone's 3 x tipoldemor -------------------------------------------------------------------------------------