Correll_Dohlmann

Peder Nielsen BuchAge: 48 years17771826

Name
Peder Nielsen Buch
Birth about November 5, 1777 38 39
Alias
Peder Buch

Christening December 14, 1777 (Age 39 days)
Birth of a sisterMariane Nielsdatter Buch
about April 18, 1781 (Age 3 years)
Occupation
Skolelærer og kirkesanger i Randbøl

Christening of a sisterMariane Nielsdatter Buch
May 27, 1781 (Age 3 years)
Death of a fatherNiels Pedersen Buch
about May 18, 1784 (Age 6 years)
Death of a motherSidsel Marie Madsdatter
October 15, 1795 (Age 17 years)
MarriageElisabeth PedersdatterView this family
December 30, 1809 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#1
Anne Marie Pedersdatter Buch
about January 3, 1810 (Age 32 years)
Christening of a daughterAnne Marie Pedersdatter Buch
February 11, 1810 (Age 32 years)
Death of a sisterKaren Nielsdatter Buch
October 18, 1813 (Age 35 years)
Burial of a sisterKaren Nielsdatter Buch
October 22, 1813 (Age 35 years)
Birth of a daughter
#2
Cecilia Marie Buch
May 26, 1815 (Age 37 years)
Christening of a daughterCecilia Marie Buch
July 2, 1815 (Age 37 years)
Birth of a son
#3
Niels Peter Pedersen Buch
September 3, 1818 (Age 40 years)
Christening of a sonNiels Peter Pedersen Buch
October 25, 1818 (Age 40 years)
Birth of a daughter
#4
Karoline Kirstine Pedersdatter Buch
November 19, 1821 (Age 44 years)
Christening of a daughterKaroline Kirstine Pedersdatter Buch
February 24, 1822 (Age 44 years)
Death May 4, 1826 (Age 48 years)
Burial May 10, 1826 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 15, 1763Ødsted kirke, Vejle amt
8 years
elder sister
elder sister
-7 years
elder sister
3 years
elder sister
4 years
elder sister
6 years
elder sister
Else Nielsdatter Buch
Birth: about February 9, 1775 35 37Bredstenlund, Bredsten sogn
Death: February 9, 1854Ollerup, Bredsten sogn
3 years
himself
3 years
younger sister
Family with Elisabeth Pedersdatter - View this family
himself
wife
Marriage: December 30, 1809Tørring kirke, Vrads herred, Skanderborg amt
daughter
Anne Marie Pedersdatter Buch
Birth: about January 3, 1810 32 29Ølholm, Langskov sogn, Nørvang herred, Vejle amt
Death:
5 years
daughter
3 years
son
3 years
daughter

Shared note
ID 91-6: Peder Nielsen Buch alias Peder Buch Født: ca. 05-11-1777 i Bredstenlund, Bredsten sogn og døbt 14-12-1777 i Bredsten kirke, Tørrild herred - søn af (ID 182) Niels Pedersen Buch og (ID 183) hustru Sidsel Marie Madsdatter i Bredstenlund, Bredsten sogn: Den 14.de december havde Niels Pedersen Buch og hustru (Sidsel) Marie Madsdatter af Bredstenlund en tilform hjemmedøbt søn, kaldet "Peder". Kilde: KB-opslag 31, nr. 17. Bredsten sogn. Tørrild herred. Vejle amt. E.M. År 1772-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160512#160512,26977538 Erhverv: Skolelærer og kirkesanger i Randbøl Gift 30-12-1809: (ID 91-6) Peder Nielsen (Buch), af Bredstenlund i Bredsten sogn, ungkarl og møllersvend af Eegholm Mølle (siden skolelærer), og Elisabeth Pedersdatter (alias Lisbeth Pedersdatter) af Kjeldkær Mark, samme sogn, blev lørdag den 30-12-1809 ægteviet i Tørring kirke, Vrads herred, Skanderborg amt. Kilde: KB-opslag 56. Åle-Tørring sogn. Vrads herred. Skanderborg amt. E.M. År 1797-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=171057#171057,28713304 Død 04-05-1826: Peder Buch dør 04-05-1826 i Randbøl sogn, Tørrild herred. Vejle amt, 48 år gl., og bliver begravet 10-05-1826 på Randbøl sogns kirkegård. Skolelærer og kirkesanger i Randbøl. Kilde: KB-opslag 64, nr. 4. Randbøl sogn. Tørrild herred. Vejle amt. År 1815-1829. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=167670#167670,28148724 Børn: Se under ægtefællens noter. Folketælling: FT-1787: Vejle, Tørrild, Bredsten, Kiel??huset, 2, (læs: Kjeldkærhuset) Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, A3321: ID 183: Maren Madsdatter, 48, enke, madmoder, huskone og væverske (alias Sidsel Marie Madsdatter) ID 91-5: Else Nielsdatter, 11, ugift, datter >> ID 91-6: Peder Nielsen, 10, ugift, søn ID 91-7: Mariane Nielsdatter, 6, ugift, datter Se Nørup sogns kirkebog over beregning af udgifter for år 1821 "Skolelærer Buch i Randbølle". Kilde: KB-opslag 31. Nørup sogn. Tørrild herred. Vejle amt. År 1809-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=167385#167385,28104343 ------------------------------------------------------------------------------------- ID 91-6: Peder Nielsen Buch er bror til: ID 91: Mette Nielsdatter Buch, der er Lise-Lone's 3 x tipoldemor -------------------------------------------------------------------------------------