Correll_Dohlmann

Lucie NielsdatterAge: 60 years17561816

Name
Lucie Nielsdatter
Birth about 1756

Alias
Lucie Nilsdatter

MarriageLars PedersenView this family
July 7, 1782 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Bodil Larsdatter
about October 21, 1782 (Age 26 years)
Christening of a daughterBodil Larsdatter
November 29, 1782 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#2
Ane Larsdatter
about 1785 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#3
Kirsten Larsdatter
about September 5, 1787 (Age 31 years)
Christening of a daughterKirsten Larsdatter
October 14, 1787 (Age 31 years)
Birth of a son
#4
Nils Larsen
about October 17, 1792 (Age 36 years)
Christening of a sonNils Larsen
November 25, 1792 (Age 36 years)
Birth of a son
#5
Peder Larsen
about August 3, 1796 (Age 40 years)
Christening of a sonPeder Larsen
September 11, 1796 (Age 40 years)
Birth of a daughter
#6
Maren Larsdatter
about January 16, 1799 (Age 43 years)
Christening of a daughterMaren Larsdatter
February 24, 1799 (Age 43 years)
Death May 11, 1816 (Age 60 years)
Burial May 15, 1816 (4 days after death)
Family with Lars Pedersen - View this family
husband
herself
Marriage: July 7, 1782Sorterup kirke, Slagelse herred
14 years
son
-14 years
daughter
Bodil Larsdatter
Birth: about October 21, 1782 28 26Tyvelse, Sorterup sogn, Slagelse herred, Sorø amt
Death:
3 years
daughter
3 years
daughter
5 years
son
Nils Larsen
Birth: about October 17, 1792 38 36Næsby, Sorterup sogn, Slagelse herred
Death:
6 years
daughter

Shared note
ID 93: Lucie Nielsdatter alias Lucie Nilsdatter Født: ca. 1756 Gift 07-07-1782: 1. maj 1782 trolovedes ungkarl Lars Pedersen med pigen Lucie Nilsdatter. Cop. (viet) D.VI.Trinit = 6. søndag efter Trinitatis (1782) i Sorterup kirke, Slagelse. Forlovere: For ham: Peder Larsen og A. Olsen. For hende: Jens Gregersen og Søren Larsen - alle af Tyvelse. Kilde: KB-opslag 60, nr. 3. Sorterup(-Ottestrup sogn). Slagelse herred, Sorø amt. E.M. År 1770-1805. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154500#154500,25768312 Død 11-05-1816: Lucie Nielsdatter dør 11-05-1816 på Næsby Mark, Sorterup sogn, Slagelse herred, Sorø amt, 60 år gl. Hun bliver begravet 15-05-1816 på Sorterup kirkegård, Slagelse herred. Gift med Lars Pedersen, husmand på Næsby Mark. Husmand Lars Pedersens kone på Næsby Mark. Kilder: KB-opslag 301, nr. 7. Sorterup sogn. Slagelse herred, Sorø amt. H.M. År 1814-1840. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205884#205884,39076642 Se også: KB-opslag 233, nr. 3. Sorterup sogn. Slagelse herred, Sorø amt. K.M. År 1814-1840. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156662#156662,26263835 Folketællinger: FT-1787: Sorø, Slagelse, Sorterup, Sorterup, Næsbye Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C5295, lb-nr. 340, kildehenvisning: 133: ID 92: Lars Pedersen, 33, Gift, Madfader, Huusmand og Landsoldat >> ID 93: Lucie Nielsdatter, 30, Gift, Madmoder, ID 46-1: Bodil [Larsdatter], 4, Ugift, [Børn af første egteskab], ID 46-2: Ane [Larsdatter], 2, Ugift, [Børn af første egteskab] FT-1801: Sorø, Slagelse, Sorterup, Nesbye, 46 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B6632, lb-nr. 413, kildehenvisning 171: ID 92: Lars Pedersen, 48, Gift, husbonde, husmand med jord - 1. ægteskab >> ID 93: Laura Nilsdatter, 44, Gift, hans kone (læs: Lucie Nilsdatter/Nielsdatter) - 1. ægteskab ID 46-4: Nils Larsen, 9, -, hans børn ID 46: Peder Larsen, 5, -, hans børn (han er Lise-Lone's 2 x tipoldefar) ID 46-5: Maren Larsdatter, 3, -, hans børn -------------------------------------------------------------------------- ID 93: Lucie Nielsdatter er Lise-Lone's 3 x tipoldemor --------------------------------------------------------------------------