Correll_Dohlmann

Jens AugustinussenAge: 79 years18821962

Name
Jens Augustinussen
Birth November 5, 1882
Alias
Jens "Pappa" Augustinussen

Christening February 11, 1883 (Age 3 months)
MarriageHarriet Anna Gredsted LarsenView this family
December 21, 1919 (Age 37 years)
Death of a wifeHarriet Anna Gredsted Larsen
September 21, 1935 (Age 52 years)
Burial of a wifeHarriet Anna Gredsted Larsen
September 24, 1935 (Age 52 years)
Occupation
Tømrer

Death about 1962 (Age 79 years)
Family with Harriet Anna Gredsted Larsen - View this family
himself
wife
Marriage: December 21, 1919Frederikssund kirke
Carl Richard Smidth + Harriet Anna Gredsted Larsen - View this family
wife’s husband
wife
step-son
Harry Richardo Gredsted Smidth

Shared note
Jens Augustinussen alias Jens "Pappa" Augustinussen Født: 05-11-1882 i Jyllinge og døbt den 11-02-1883 i Jyllinge Kirke - søn af husmand og tømrer Peder Augustinussen og hustru Kirstine Jensen på 30 år. Kilde: KB-opslag 4, nr. 7, side 3. Jyllinge. År 1880-1891. KB_254_2_004_K01-04-A. Gift 2.g. 21-12-1919: Harriet gifter sig den 21-12-1919 i Frederikssund kirke med tømrer Jens "Pappa" Augustinussen - søn af tømrer Peder Augustinussen og Kirstine Jensen, Død: ca. 1962 i Roskilde Købstad, Sømme h., Roskilde a.