Correll_Dohlmann

Bodil OlsdatterAge: 28 years17341762

Name
Bodil Olsdatter
Birth about 1734

Alias
Bodild Olsdatter

MarriagePeder LarsenView this family
October 7, 1753 (Age 19 years)
Birth of a son
#1
Lars Pedersen
about October 2, 1754 (Age 20 years)
Christening of a sonLars Pedersen
November 10, 1754 (Age 20 years)
Death about July 2, 1762 (Age 28 years)
Burial July 5, 1762 (3 days after death)
Family with Peder Larsen - View this family
husband
herself
Marriage: October 7, 1753Ottestrup kirke
1 year
son
Peder Larsen + Sidse Mortensdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: October 3, 1762
15 months
step-daughter

Shared note
ID 185=184a: Bodil Olsdatter alias Bodild Olsdatter Født: ca. 1734 Gift 07-10-1753: (ID 184) Ungkarl Peder Larsen af Næsby og (ID 185) Bodild Olsdatter af Næsby viet 07-10-1753 i Ottestrup kirke (eller Sorterup kirke) efter allernådigste tilladelse, dateret d. 22. juni 1753. De blev trolovet d. 08-07-1753. Kilde: KB-opslag 91. Spalte 2, øverst. Ottestrup sogn, Slagelse herred. Sorø amt. E.M. År 1720-1775. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154499#154499,25768224 Død ca. 02-07-1762: Bodil, Peder Larsens kone i Tyvelse, Sorterup sogn, dør ca. 02-07-1762, 28 år gl., og bliver begravet 05-07-1762 på Sorterup sogns kirkegård. Kilde: KB-opslag 71, højre side. Sorterup(-Ottestrup) sogn, Slagelse herred. Sorø amt. E.M. År 1720-1775. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154499#154499,25768204 Efter Bodil Olsdatters død, gifter Peder Larsen sig igen: Gift 2.g. 03-10-1762: (ID 184) Peder Larsen, enkemand, gifter sig Dom 17. post Trinit. 1762= 03-10-1762 i Sorterup kirke med (ID 184b) pigen Sidse Mortensdatter fra Næsby (Sorterup sogn): Trolovet: Dom. 6. post Trinitat. = 18-07-1762 trolovede sig Peder Larsen fra Tyvelse (Sorterup sogn) og (ID 184b) pigen Sidse Mortensdatter fra Næsby (Sorterup sogn) og vare forlovere:- For ham: Hans Jørgen i Thyelse og Søren Larsen i Thyelse (Tyvelse). For hende Morten Madsen i W. W?. Kilde: KB-opslag 95. Sorterup(-Ottestrup) sogn, Slagelse herred. Sorø amt. E.M. År 1720-1775 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154499#154499,25768228 ---------------------------------------------------------------------------- ID 185: Bodild Olsdatter er Lise-Lone's 4 x tipoldemor ----------------------------------------------------------------------------